Obniżmy podatki od nieruchomości – apeluje Samorządność i Przedsiębiorczość

Obniżenie podatków lokalnych, w tym również podatków od nieruchomości i gruntów – proponuje prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu Stowarzyszenie Samorządność i Przedsiębiorczość. Wczoraj taki wniosek przedstawił i wręczył prezydentowi miasta na posiedzeniu Rady Inicjatyw Gospodarczych Robert Minkina.
Jak powiedział Radiu Ostrowiec, Robert Martynowski, prezes SiP, obniżenie podatków przyniosłoby miastu wiele korzyści. – W kontekście „doskonałej” kondycji finansowej gminy, co często podkreśla prezydent Górczyński, jest to możliwe – zaznacza Martynowski.
– Takie decyzje są bardzo dobrze odbierane przez przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, gdzie potencjalnie zainwestować. To także korzyść dla miasta, bo wiele osób zamiast budować się poza miastem chętniej zamieszkają w Ostrowcu. To także symbol dobrej atmosfery dla biznesu. Nie powinno to generować strat dla budżetu, a wręcz odwrotnie – większy napływ inwestorów to większe wpływy z podatków – podkreśla prezes Martynowski.
Chwali on działania prezydenta związane z tworzeniem nowych terenów inwestycyjnych, ale krytykuje jednocześnie zbyt małą promocję Ostrowca, jako miasta przyjaznego przedsiębiorcom. Obniżenie podatków miałby to zmienić.
– Informacje o terenach inwestycyjnych w Ostrowcu nie są jakoś szczególnie łatwe do odnalezienia. Natomiast sygnał, że Ostrowiec obniża podatki odbiłby się szerokim echem i na pewno byłaby to bardzo dobra promocja dla miasta – przekonuje Martynowski.
Dziś rano Radio Ostrowiec poprosiło o spotkanie z prezydentem, by zapytać o komentarz do postulatów Stowarzyszenia. Krótko po tym zostaliśmy zaproszeni na konferencję prasową, na której prezydent przedstawił swoje propozycje, dotyczące wysokości przyszłorocznych podatków.
– Po głębokiej analizie finansowej budżetu miasta na 2018 rok, konsultacji z moim zapleczem, w tym skarbnikiem miasta i radnymi, również z przedsiębiorcami, będę proponował radnym miasta taki projekt, który zamraża podatki lokalne w Ostrowcu na przyszły rok – mówił prezydent Górczyński.
Zaznaczał, że podwyższanie podatków, choć przynosi wpływy do budżetu miasta to na dłuższą metę nie przynosi korzyści i on podatków na pewno nie podniesie.
Przypomniał też, że w ubiegłym roku obniżony został podatek od środków transportowych.
Zapytany przez Radio Ostrowiec, czy tym bardziej nie warto rozważyć postulatu obniżenia podatków, jaki złożyło Stowarzyszenie Samorządność i Przedsiębiorczość odpowiedział: – To nie jest propozycja SiP-u, to jest propozycja jednego z panów. Ja te kwestie szeroko konsultuje jak zauważyliście.
Prezydent Górczyński unikał odpowiedzi na pytanie jak odniesie się do propozycji Stowarzyszenia. – Jeszcze raz powiem, dzisiaj najłatwiej byłoby podnieść te podatki. Najistotniejsze i najważniejsze jest żeby te podatki były racjonalne. I chcę podkreślić jedną rzecz – nie kredytujemy się na przyszłość. Powiem jeszcze jedną rzecz udało się zastopować podwyżki cen wody i ścieków – .
Prezes Martynowski o przedstawionym o propozycji złożonej prezydentowi powiedział nam wczoraj, tuż po posiedzeniu Rady Inicjatyw Gospodarczych. Podkreślał wtedy:- Ja bym apelował, żeby ten głos był słyszany i był odbierany jako coś pozytywnego a nie jakikolwiek atak, bo tak naprawdę nie jest.
Dziś Robert Martynowski jest zdziwiony tym, że prezydent Górczyński wyraźnie zaprzeczył, że propozycja obniżenia podatków wyszła od Stowarzyszenia. – To jest nasza oficjalna propozycja, która została wczoraj prezydentowi przedstawiona na Radzie Inicjatyw Gospodarczych – skomentował prezes Martynowski.
/mag/

Ważne wydarzenia