Akwizytorzy energii wykorzystują nieświadomość mieszkańców

W Ostrowcu od jakiegoś czasu po domach chodzą akwizytorzy firmy Polski Prąd i Gaz, którzy podsuwają mieszkańcom do podpisania umowy związane z dostawą energii. Tłumaczą, że nowe umowy dotyczą tylko zmiany logo i kwestii wystawiania faktur, a wszystko inne zostaje po staremu. Jak się okazuje to nieprawda.

Podpisując taką umowę zgadzamy się na zmianę dostarczyciela energii. O sprawie powiadomił nas jeden ze słuchaczy Radia Ostrowiec, który taką umowę podpisał.

– Zostałem oszukany – tłumaczy pan Edmund. – Przedstawiciel handlowy, który do mnie przyszedł straszył mnie, że jeżeli nie podpiszę papierów teraz, to będę musiał później jechać do Rzeszowa i, że chodzi tylko o formalność, bo dostawca prądu się nie zmienia, ale zmienia się logo firmy i jedna literka w nazwie. Pomachał dokumentami i podpisałem.

O tym, że pan Edmund został wprowadzony w błąd, dowiedział się następnego dnia w siedzibie swojego dotychczasowego operatora. Okazało się, że podpisał umowę z innym zakładem, a konkretnie z firmą Polski Prąd i Gaz z siedzibą w Warszawie.

Na szczęście od chwili podpisania umowy nie minęły dwa tygodnie.

– Od każdej umowy podpisanej poza siedzibą firmy można odstąpić w ciągu 14 dni -wyjaśnia Marek Osmala, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta. – Rezygnacja taka musi się odbyć na piśmie.

Marek Osmala wyjaśnia, to to bardzo częsty sposób na oszustwo starszych ludzi, którzy wykazują zbyt duże zaufanie. Dodaje też, że w ostatnim miesiącu miał już kilkanaście zgłoszeń od konsumentów, którzy podpisali z firmą Polski Prąd i Gaz nowe umowy w przekonaniu, że nie zmieniają dostawcy energii.

– Ile osób faktycznie zostało przez tego dostawcę oszukanych okaże się dopiero, gdy przyjdą do nich rachunki – mówi rzecznik konsumentów. – Tych przypadków mogło być znacznie więcej.

Jak ustaliliśmy, firma Polski Prąd i Gaz już raz była ukarania przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurenta 10 milionową karą za podobne praktyki.

Postępowanie w sprawie cofnięcia koncesji na obrót energią elektryczną prowadzi Urząd Regulacji Energetyki. Justyna Pawlińska z URE informuje Radio Ostrowiec, że śledztwo w sprawie takich procederów, których dopuszczają się sprzedawcy energii elektrycznej prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku. Śledczy z Płocka proszą osoby, które zawarły umowy z nieuczciwymi firmami i czują się oszukane ich działaniem, o zgłaszanie im takich przypadków pod adresem:

Prokuratura Okręgowa w Płocku

Pl. Obrońców Warszawy 8

09-402 Płock

Szczegóły pod adresem: http://www.poplock.pl/index.php?p=new&idg=mg,1&id=331.

Pomocy można też szukać u Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w Ostrowcu.

 

/mag, joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia