Dzień Edukacji Narodowej świętowali nauczyciele placówek gminnych

Koncertem uczniów dla nauczycieli i chóru nauczycielskiego CoroCantorum rozpoczęły się wczoraj gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Ostrowcu. W hotelu Accademia spotkali się nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz podległych gminie placówek oświatowych. Tym wyróżniającym się wręczane były państwowe i resortowe odznaczenia. Najwyższe, nadawane postanowieniem Prezydenta RP otrzymało 4 nauczycieli. Brązowy Krzyż Zasługi odebrała Beata Kiliańska z Publicznego Gimnazjum numer 3. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali Krystyna Dziewięcka z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 9 oraz Piotr Kiliański i Alina Bek z Publicznego Gimnazjum numer 3.
– To ważne dla mnie wyróżnienie – mówi Alina Bek, która od 23 lat uczy języka polskiego. – Ja lubię język polski i lubię uczyć tego przedmiotu. Interesuję się też teatrem. Osiągam sukcesy, bo moja praca jest moją pasją.
Nauczycielom, którzy osiągają sukcesy w pracy dydaktycznej nagrody wręczał również Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca. Po raz drugi prezydent przyznał również specjalne dodatki motywacyjne w wysokości 1000 złotych. Co miesiąc taki dodatek do pensji będzie otrzymywało 11 nauczycieli.
Prezydent Górczyński zapewniał, że oświata jest dla samorządu bardzo ważna. Przypomniał, że miasto do przyznawanej subwencji dokłada każdego roku kwotę, która stanowi aż 25 procent rocznego budżetu. Padło również zapewnienie, że w przyszłym roku miasto będzie tworzyć nowe etaty nauczycielskie.
Zdaniem Ewy Malec, szefowej ostrowieckiego Związku Nauczycielstwa Polskiego zawód nauczycieli jest dziś wyjątkowo ciężki, a przyszłość niepewna. Znaczna część nauczycieli pracuje na niepełnych etatach, łączy pracę w kilku szkołach, a duża część nauczycieli gimnazjalnych pracuje na rocznych umowach i nie mogą być pewni zatrudnienia w przyszłym roku.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele kuratorium, władz miasta, parlamentarzyści. Tydzień wcześniej świętowali nauczyciele szkół powiatowych.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia