Do Ostrowca wraca ambulans fundacji Ronalda McDonalda!

wazne,zdrowie

Do Ostrowca wraca ambulans fundacji Ronalda McDonalda, czyli mobilny gabinet lekarski, w którym wykonywane są badania ultrasonograficzne pozwalające wykryć choroby nowotworowe u małych dzieci. Programem, podobnie, jak w ubiegłym roku, objętych zostanie około 200 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. W zeszły roku wykryto bardzo dużo zmian u dzieci, wydano aż 5 skierowań do poradni onkologicznej, a jedno z dzieci od razu trafiło do szpitala ze stwierdzonym nowotworem– informowała na konferencji prasowej Joanna Pikus, radna miejska i jedna inicjatorek przedsięwzięcia.
Wczesne wykrycie zmian może uratować życie, a badanie jest nieinwazyjne i wykonywane w przyjaznych dla dziecka warunkach. Dzieciom, w ramach programu wykonane zostanie usg tarczycy, jamy brzusznej, węzłów chłonnych i w przypadku chłopców worka mosznowego. Wyniki wydawane są od razu po badaniu– wyjaśniała Irena Renduda- Dudek – przewodnicząca Rady Miasta.
Program profilaktycznych badań ultrasonograficznych będzie w Ostrowcu realizowany w dniach od 13-15 października. Zapisać dziecko będzie można telefonicznie 9 i 10 października w godzinach od 9-12 – dzwoniąc na numer: 531 473 039 i 603 843 283. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Badania w całości finansuje Urząd Miasta w Ostrowcu, który w tym roku przeznaczy na nie prawie 14 i pół tysiąca złotych.

Ważne wydarzenia