Uroczyste obchody Dnia Rzemiosła Powiatu Ostrowieckiego

Mszą świętą odprawioną przez ks. Krzysztofa Rusieckiego, kapelana rzemieślników rozpoczęły się wczorajsze obchody Dnia Rzemiosła Powiatu Ostrowieckiego organizowane przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców oraz Stowarzyszenie 'Samorządność i Przedsiębiorczość”.
Uroczystości związane były także z dwieście pięćdziesiątym piątym jubileuszem ostrowieckiego Cechu. W ich trakcie odznaczenia państwowe i resortowe otrzymali zasłużeni przedsiębiorcy oraz osoby ich wspierające. Srebrne Krzyże Zasługi przyznane przez Prezydenta RP odebrali Joanna Suska, Grzegorz Pietrzykowski i Paweł Celebański.
Złotym Medalem Związku Rzemiosła Polskiego wyróżnieni zostali: Piotr Borek, Marek Giemza, Robert Martynowski, Kazimierz Pustuła, Dariusz Wierzbiński i Wojciech Jabłoński. Srebrnym: Zbigniew Ptach i Piotr Kloczkowski.
Platynowy Medal imienia Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” otrzymał senator Jarosław Rusiecki
Najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym – 'Szablą Kilińskiego” uhonorowany został Marcin Jabłoński, Starszy Cechu i przedsiębiorca prowadzący rodzinną firmę 'Drogowiec”.
Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego podkreślał, że szablę – oryginalnej wielkości replikę karabeli polskiej z XVIII wieku – otrzymują nieliczni za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego. – Jest ona przedmiotem pożądania ponad miliona ludzi w Polsce uprawiających przedsiębiorczość i rzemiosło, a przez ponad 20 lat otrzymało ją około 500 osób – mówił podczas uroczystości. – Wśród żyjących odznaczenia nie ma więcej niż 200.

Po raz trzeci w historii Cechu wręczane były też statuetki Ostrowiecki ARS. Statuetka ufundowana przez prezydenta Ostrowca Jarosława Górczyńskiego trafiła do Dariusza Wierzbińskiego, który był inicjatorem obniżenia podatków dla ostrowieckich przedsiębiorców.
Cech swoją statuetką nagrodził dwóch 24-latków, właścicieli Grupy Kavarito, innowacyjnego przedsięwzięcia skupiającego wokół siebie branże informatyczną, sklepy internetowe, aplikacje mobilne a także nowoczesną szwalnię odzieży.
Nagroda Burmistrza Miasta i gminy Kunów powędrowała do Zakładu Przetwórstwa Mięsnego 'Ankaz” w Kunowie.

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców skupia 170 członków, którzy zatrudniają ponad 4 tysiące osób z terenu naszego powiatu.
– Kondycja ostrowieckich rzemieślników i przedsiębiorców jest bardzo dobra i od kilku lat się poprawia – podkreśla Marcin Jabłoński, Starszy Cechu. – Coraz więcej osób chce się angażować w pracę razem z nami.

O tym jak ważna jest aktywizacja przedsiębiorców mówił Robert Martynowski, prezes Stowarzyszenia „Samorządność i Przedsiębiorczość’. – Narodowy Bank Polski bardzo mocno w swoim raporcie podkreślił, że budowanie wzajemnego zaufania pomiędzy różnymi środowiskami, aktywizacja samorządów, stowarzyszeń przekłada się na wzrost gospodarczy – zaznaczał w rozmowie z Radiem Ostrowiec. – My to właśnie chcemy robić. Chcemy aktywizować tę lokalną społeczność, przełamywać konflikty, budować i patrzeć na przyszłość regionu od tej dobrej strony.

/mag/

Ważne wydarzenia