73 lata temu urodziła się Mira Kubasińska

73 lata temu urodziła się Mira Kubasińska, znana polska piosenkarka, wokalistka zespołu bluesowo-rockowego 'Breakout’. Uczyła się i rozwijała swój talent muzyczny w Ostrowcu Świętokrzyskim, m.in. w zespole pieśni i tańca działającym w ostrowieckim Zakładowym Domu Kultury.
Przed szerszą publicznością zadebiutowała w wieku 8 lat, wygrywając jedną z edycji audycji 'Mikrofon dla wszystkich”. Największą sławę przyniosły jej występy z zespołem 'Blackout’, założonym w 1965 roku, przekształconym następnie w grupę 'Breakout’. Jej największe i najbardziej znane przeboje pochodzą z pierwszej płyty tego zespołu, zatytułowanej 'Na drugim brzegu tęczy. ’
Jej twórczością inspirowało się wielu artystów, między innymi znana wokalistka Renata Przemyk, która w 2015 roku wystąpiła na festiwalu Wielki Ogień im. Miry Kubasińskiej.
– To była duża osobowość i mając tyle tat, co ja, trudno nie wiedzieć, kto to był – mówi wokalistka. – Piosenka „Gdybyś kochał hej” to właściwie hymn mojego pokolenia. Nawet, jeżeli moje główne inspiracje były trochę inne, to obok twórczości Miry trudno było przejść obojętnie.

Tomasz Organek, który wraz ze swoim zespołem wystąpił na Wielkim Ogniu w tym roku, wspomina, że Mira Kubasińska, to jedna z pierwszych postaci, którą poznał dzięki tacie. Muzyka zespołu 'Breakout’ była często grana w jego domu rodzinnym.

Z Mira Kubasińską kameralny koncert 9 lipca 2004 roku podczas festynu 'Powrót do korzeni’ w Ostrowcu zagrał też Andrzej Chochół. – Mira bardzo przeżywała ten swój powrót – mówi ostrowiecki gitarzysta. – W jej towarzystwie wszyscy czuli się doskonale. Kiedy ją zapytałem, czy nie zagralibyśmy z jeszcze sekcją rytmiczną, to odpowiedziała, że to nie jest konieczne, bo, kiedy gram, to ona słyszy bas i bębny. To był duży komplement.

Mira Kubasińska zmarła 25 października 2005 roku w Otwocku w wyniku udaru mózgu.
Imię Miry Kubasińskiej nosi ulica wiodąca od Alei 3 Maja w głąb Parku Miejskiego oraz Niepubliczna Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Ostrowcu.
Rzeszów poświęcił pamięci artystki okolicznościową tablicę, a Krzysztof Jerzy Krawczyk, lider grupy KG Band, z którą Kubasińska koncertowała i nagrała swoje ostatnie płyty od kilku lat organizuje dedykowany jej objazdowy festiwal 'MIRAKLE’.

/red/

Podziel się

Ważne wydarzenia