Młodzi chcą do rady powiatu

W Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim trwają prace nad stworzeniem regulaminu Młodzieżowej Rady Powiatu. Nowy organ ma doradzać zarządowi powiatu oraz opiniować inicjatywy samorządowców. Wybory do rady zaplanowano na wrzesień tego roku.

Młodzieżowa Rada Powiatu ma się składać z wybieranych na dwuletnie kadencje uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej rolą będzie reprezentowanie interesów młodzieży. Młodzi radni mają być zapraszani na sesje Rady Powiatu, posiedzenia komisji, a nawet posiedzenia Zarządu Powiatu.

– Pomysł powołania takiej rady to konsekwencja rozmów i kontaktów z młodymi ludźmi – mówi Zbigniew Duda, starosta ostrowiecki. – Okazało się, że młodzież ma pomysły, o których nie wiedzą dorośli, a które można zrealizować. Liczymy, że opinie wypracowane przez naszych młodych kolegów posłużą także radnym powiatowym. W ten sposób będą wpływali na to, co dzieje się w powiecie – dodał.

Na razie nie wiadomo w jakich komisjach pracować będą młodzi radni i czy będą dysponować własnym budżetem. Podobna inicjatywa podjęta kilka lat temu przy Radzie Miasta w Ostrowcu nie przetrwała próby czasu.

Magdalena Jurkowska

Ważne wydarzenia