82 lata temu zmarł Jan Piwnik ,,Ponury”, urodzony w Janowicach w gminie Waśniów. W niedzielę, 21 czerwca w pobliskiej Mominie mieszkańcy uczcili pamięć legendarnego dowódcy Armii Krajowej. Upamiętnienie Cichociemnego zbiegło się z 16. rocznicą nadania jego imienia miejscowej szkole.
Obchody rozpoczęła uroczysta, polowa msza święta, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób – w tym Barbara Piwnik, bratanica 'Ponurego”.
– Uważam, że to święto jest nie tylko ważne dla mnie, ale jest istotne też dla gminy, jej mieszkańców i dla wszystkich tych, którzy przyjeżdżają tutaj co roku, by wspominać mojego stryja. Warto pamiętać o tych, którzy odeszli, a przyszłość budować poprzez wykorzystywanie wspomnień – mówiła Barbara Piwnik.
Podniosłości wydarzeniu swą muzyką nadała Orkiestra Dęta z Kunowa pod batutą Jerzego Kłonicy. Na zakończenie uroczystości goście złożyli wiązanki przy pomniku 'Obrońców Ojczyzny”, gdzie honorową wartę pełnili żołnierze WOT 103. Batalionu Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dodatkowym punktem uroczystości było wręczenie statuetek i medali dla przyjaciół gminy Waśniów – otrzymali je między innymi: wicewojewoda Michał Skotnicki, starosta ostrowiecka Agnieszka Rogalińska i wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Bąk.
/mor/















