Wrocławski zespół zwycięzcą tegorocznego konkursu na Festiwalu „Wielki Ogień”

fot. Daniel Mordon

Piętnaście zespołów uczciło pamięć Miry Kubasińskiej, uczestnicząc w części konkursowej XVIII Festiwalu 'Wielki Ogień’ w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na scenie dziedzińca OBK prezentowali się w sobotę i niedzielę, 12 i 13 lipca. Oprócz swoich utworów, każdy z wykonawców musiał przygotować własną interpretację jednego, z repertuaru patronki festiwalu.

Zwycięstwo i nagroda w postaci 7 tys. złotych przypadły grupie 'Kilka Czułości’ z Wrocławia.

– Dla mnie spotkanie z takimi legendami, które zasiadają tutaj w jury, jest nierealnym doświadczeniem duchowym. To są osoby, które mają ogromny wpływ na kulturę muzyczną naszego kraju. Spotkanie z nimi na żywo i docenienie przez nich naszej twórczości jest czymś niesamowitym – mówił Emil Smardzewski ze zwycięskiego zespołu. – Fajne jest to, że jest tutaj miejsce na tym festiwalu na docenienie twórczości Miry Kubasińskiej, ale jest też przestrzeń na własne utwory – mówiła Anna Kamińska, wokalistka „Kilka Czułości”.

Występy uczestników konkursu oceniało trzyosobowe jury w składzie: Dariusz Kozakiewicz, Krzysztof Dłutowski oraz Grzegorz 'Ornette’ Stępień.

– Poziom co roku jest coraz wyższy. Wysłuchaliśmy z uwagą wszystkich propozycji zespołów. Niektóre nam się podobają, a inne trochę mniej – oceniał Dariusz Kozakiewicz. – Dla mnie to jest wzruszające, że po tylu latach słyszę tę muzykę, co oznacza, że jest ponadczasowa – dodawał Krzysztof Dłutowski. – Z sentymentem tu wracam, bo to moje miasto. Zawsze w fajnym towarzystwie się tu spotykamy, pojawiają się też nowe twarze, a czasami powracają tu różni artyści, ale w innym zestawieniu – mówił Grzegorz 'Ornette’ Stępień.

Według nich z szesnastu zespołów, które zobaczyli i usłyszeli na scenie usytuowanej na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury na drugie miejsce zasłużył 'The Menti’. Trzeciem miejscem uhonorowany został zespół 'Tom Pigment’ spod Lublina. Jurorzy przyznali też wyróżnienie dla najlepszej wokalistki – została nią Nicola Byma z zespołu Stonage Full of Sun. Nagrodę za najlepsze wykonanie piosenki z repertuaru Miry Kubasińskiej zgarnęła Jola Yolka z zespołem.

– Byłam na festiwalu dwa lata temu i oczywiście znałam Mirę już wtedy, ale nigdy jakoś nie interesowałam się tą twórczością. Udział w festiwalu zapoczątkował moją miłość do tych piosenek, bo szukając repertuaru na festiwal, trochę ich przesłuchałam i odkryłam coś wspaniałego, coś w czym się zakochałam. Utonęłam w tym oceanie pięknych melodii, tych przepięknych poetyckich tekstów – mówiła Jola Yolka.

Nagroda publiczności trafiła z kolei w ręce Viśniewskiej z Ostrowca.

– To jest najlepsza nagroda, bo to przede wszystkim publiczność decyduje, kogo chce słuchać. To jest dla mnie szczególnie ważne, bo pierwszy raz właśnie wczoraj wystąpiliśmy w tym składzie i pod tą nazwą – mówiła Zuza Wiśniewska.

Łącznie w tym roku do wszystkich laureatów trafiła rekordowa kwota 25 tysięcy złotych. Na organizację festiwalu Miejskie Centrum Kultury otrzymało w tym roku 85 tysięcy złotych dotacji z Narodowego Centrum Kultury.

/mor/

 

reklama

Ważne wydarzenia