Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej. Przed jakimi wyzwaniami stają dziś nauczyciele?

Fot. RO

We wtorek, 14 października w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Święto to ustanowione zostało w 1972, na pamiątkę powstania pierwszej w Europie Komisji Edukacji Narodowej, którą właśnie w Polsce, 14 października 1773 roku powołał król Stanisław August Poniatowski.

Dziś ten dzień to okazja dla uczniów, by w szczególny sposób okazać wdzięczność swoim nauczycielom. Choć, jak podkreśla Beata Kołodziej, nauczycielka wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 imienia Bolesława Chrobrego w Ostrowcu, nauczanie to dla niej przyjemność. – Każdego dnia chce mi się tu przychodzić. Nie mam żadnego stresu rano wstając do swojej pracy. Ktoś kiedyś trafnie powiedział, że jak się lubi swoją pracę, to się nie przepracowało nawet jednego dnia w życiu. I to prawda, bo ja uwielbiam swoją pracę. Choć są takie momenty, kiedy człowiekowi chce się płakać lub krzyczeć, to wraca się do domu, resetuje się i znów rano chętnie tu przychodzi – mówi nauczycielka.

Beata Kołodziej dodaje, że przez 27 lat gdy uczy w szkole, rola nauczyciela bardzo się zmieniła. Nauczyciel to dziś ktoś bliski. – Dzisiejsza szkoła to są przede wszystkim rozmowy z dziećmi. Rozmowy niezaplanowane, które ukazują się nam, gdy idziemy szkolnym korytarzem i widzimy smutnego bądź złego ucznia. Nie możemy przejść obojętnie, bo wiemy, że istnieje niesamowita potrzeba rozmowy. Dzieci przychodzą do nas ze wszystkim. Mówią nam, że rodzice się rozwodzą. Mówią, że ich koleżanka napisała na nich coś złego w internecie. Mówią, że pokłócili się ze znajomymi. Są to też znacznie poważniejsze problemy. My robimy wszystko, żeby te problemy załatwić, a jeśli się nie da, to chociaż z nimi to przegadać – opowiada.

– Edukacja w XXI wieku stawia przed nami nowe wyzwania. Naszym zadaniem jest teraz tak poprowadzić zajęcia, żeby ich zainteresować, żeby te lekcje był ciekawe i dostosowane do realiów dzisiejszego świata – mówi Ewelina Turbakiewicz, nauczycielka angielskiego w 'Trójce’. – Dzieci są dziś bardzo przebodźcowane. Chodzi tu przede wszystkim o dostęp do mediów społecznościowych. Nasza rolą jest uczyć dzieci żyć w prawdziwym świecie i pokazywać im te wartości, które są ważne w życiu i które w przyszłości zaowocują – uzupełnia Anna Pronobis, także anglistka PSP3.

A jak 'oczami dziecka’ widzą zawód nauczyciela przedszkolaki? Podpowiedzią służą maluchy z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola 'Pajacyk’, które pytała Oliwia Sałata.

Ich 'nauczycielskie’ spostrzeżenia usłyszeć można w audycji 'Świat Oczami Dziecka’ na antenie Radia Ostrowiec – w sobotę o godzinie 11:15 i w poniedziałek o 9:45.

/osa/

Ważne wydarzenia