Na prezentację 'Księgi pamięci Opatowa’, spisanej krótko po II wojnie światowej wspomnieniowej opowieści o żydowskiej historii miejscowości i jej społeczności zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 21 marca w hotelu 'Miodowy Młyn’.
– Chcemy poznać historię Żydów opatowskich, którzy tutaj mieszkali i tworzyli. Jak się czyta tę książkę, to dopiero widać, jak to życie tętniło. Były biblioteki, tworzono różne książki, zawiązywano stowarzyszenia i organizacje. W porównaniu z dzisiejszym Opatowem, ta przeszłość jest zupełnie dynamiczna – mówi Maria Borzęcka, sekretarz towarzystwa.
Publikacja o żydowskiej historii Opatowa powstała w Tel Awiwie w 1966 r. Jej oryginał napisano w językach hebrajskim i jidysz. Swojego polskiego tłumaczenia księga doczekała się pod koniec 2024 roku. – Oprócz tekstów opisujących historię są tam również zdjęcia. Te zdjęcia są podpisane, a więc z imienia i nazwiska możemy poznać osoby, które kiedyś tu żyły. Jest też taka część z nekrologami, gdzie osoby, które przeżyły piszą o swoich zmarłych. Dzięki temu możemy stworzyć listę osób, które zginęły na ziemiach opatowskich w trakcie II wojny światowej – dodaje Maria Borzęcka.
Nad polską wersją księgi pracowali tłumacze z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z dwójką z nich – Moniką Adamczyk-Garbowską oraz Andrzej Trzcińskim będzie można porozmawiać podczas piątkowego spotkania. Początek o godzinie 17:00.
/osa/