We wtorek, 4 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Otyłości. Choroba ta to poważne zagrożenie dla naszego społeczeństwa – podkreślają specjaliści.
– Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, otyłość to choroba na którą cierpi co czwarty Polak. Otyłość to również problem, który jest bardzo widoczny wśród dzieci – mówi Katarzyna Sorn, starsza specjalistka ds. komunikacji kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2024 roku 32% polskich dzieci w wieku 7-9 lat choruje na otyłość. To ósme miejsce wśród badanych krajów europejskich.
Schorzeniu temu może towarzyszyć wiele chorób współistniejących, jak cukrzyca typu B, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia stawów, depresja oraz niektóre nowotwory. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na pierwsze sygnały nadwagi, jak wzrost wagi, zmęczenie, czy problemy z oddychaniem przy wysiłku fizycznym. – Jeżeli zauważymy symptomy nagłego wzrostu wagi, warto na wstępie sprawdzić sobie jakie mamy BMI. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia mamy specjalny kalkulator, który wylicza nam ten wskaźnik i określa naszą kondycję. Może on być podpowiedzią do tego, czy musimy w jakiś szczególny sposób zadbać o nasze zdrowie – dodaje Katarzyna Sorn.
W walce z otyłością może pomóc zmiana trybu życia, na przykład zwiększenie aktywności fizycznej, zmiana diety oraz rezygnacja z używek. Czasami jednak jedyną szansą dla osób z otyłością są operacje zmniejszenia żołądka. – W 2022 roku w województwie świętokrzyskim przeprowadzono 61 chirurgicznych operacji leczenia otyłości. Tu niestety obserwujemy tendencję wzrostową. W 2023 roku było ich 88, a w 2024 roku już 93. – wyjaśnia Katarzyna Sorn.
O prawidłową masę ciała warto zadbać zanim pojawią się z nią problemy. Do swojej codziennej rutyny dobrze jest dodać kilkuminutowy spacer, ograniczyć spożywanie fast-foodów oraz pamiętać o regularnej profilaktyce.
/osa/