W Akademii Nauk Stosowanych imienia Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto w piątek, 21 lutego Pracownię Anatomii imienia rektor Bożeny Zboiny, która była profesorem Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w latach 2010 – 2012, a później od 2013 do 2015 roku rektorką tej uczelni.
Zmarła w 2023 roku Bożena Zboina była pielęgniarką, specjalistką w dziedzinie zdrowia publicznego. – To taki nasz dobry duch. Pani rektor tworzyła pielęgniarstwo w Ostrowcu więc dziś oddajemy część jej zasług i chwały. Dzięki niej my też mogliśmy się rozwijać, możemy kształcić pielęgniarki. To wzruszający moment, bo dużo nauczyłyśmy się od pani Bożeny i te wartości pielęgniarstwa teraz przekazujemy naszym studentom – mówi pielęgniarka dr n. med. Dorota Maciąg.
W trzech filiach ostrowieckiej uczelni obecnie na wydziale pielęgniarstwa kształci się około 800 osób. Najwięcej w samym Ostrowcu i to właśnie tu stworzona została nowoczesna pracownia anatomii. Studenci mają w niej do dyspozycji zarówno modele obrazujące organy anatomiczne, ale i układ szkieletowy. Poza tym pomagać im będzie nowoczesna tablica multimedialna.
– Pracownia powstała dzięki uczestnictwu w projekcie Innowacyjna Akademia, czekaliśmy na nią bardzo długo. Widzieliśmy potrzebę jej stworzenia prowadząc przedmioty z pielęgniarstwa klinicznego, bo widzieliśmy braki. Trudno sobie wyobrazić wnętrze ciała tylko na podstawie figur przestrzennych. Stół anatomiczny, który został zakupiony na pewno bardzo ułatwi nam zajęcia – mówi dr n. med. Monika Borek, dziekan wydziału pielęgniarstwa.
Pielęgniarki i pielęgniarze wychodzący z uczelni z dyplomem często zasilają kadrę ostrowieckiego Szpitala Wielospecjalistycznego. W ubiegłym roku było ponad 20 osób. – Dla nas jest to o tyle ważne, że przecież wszyscy się starzejemy. Wymiana kadry na osoby młode, sprawne, dobrze wyuczone przede wszystkim jest dla szpitala bezcenna, a dla nich jest to możliwość pracy. Poza tym pamiętajmy, że cały czas prowadzimy dla Akademii praktyki – mówi Dariusz Tumulec, dyrektor szpitala.
Remont i wyposażenie nowej pracowni zostały dofinansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, kosztowały około 200 tysięcy złotych. Z tego samego projektu zostaną też wyposażone pracownia poligrafii i wirtualna strzelnica.
Piątkowe otwarcie pracowni anatomii poprzedziło konferencję naukową, dotyczącą profilaktyki i zasad leczenia chorób urologicznych i uroginekologicznych. Głównym prelegentem był profesor Robert Jach, specjalista w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i ginekologii, Kierownik Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
/sla/