Przez tydzień od środy, 19 lutego w polskim sejmie czynna będzie wystawa poświęcona znaczeniu krzemionkowskich kopalni. – Wcześniej z ekspozycją byliśmy tam przed wpisaniem krzemionkowskiego regionu na listę UNESCO – przypomina Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Cała ta ekspozycja powstała dwa lata temu i była już dwukrotnie prezentowana. Wystawa częściowo jest planszowa, ale jest też wzbogacona o gabloty z zabytkami – mówi dyrektor Przychodni.
Jednostka zaproszenie do pokazania ekspozycji w Sejmie otrzymała od posła Rafała Kasprzyka, szefa Parlamentarnego zespołu ds. rozwoju regionu świętokrzyskiego, który w środę spotka się w temacie Krzemionek. – Będziemy poruszać przede wszystkim kwestie zagrożeń dla statusu dobra, czyli Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Są one związane między innymi z funkcjonowaniem kopalni w Śródborzu. To z pewnością będzie najważniejszy punkt tych rozmów – wyjaśnia dyrektor Przychodni.
Jak mówi, spotkanie będzie też okazją do rozmowy o wprowadzeniu rekomendowanej przez UNESCO formy ochrony Krzemionek w postaci Rudzkiego Parku Kulturowego. – Rudzki Park Kulturowy został uchwalony w październiku 2023 roku, ale do tej pory nie powstały miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla siedmiu sołectw, które parkiem zostały ujęte. To powoduje blokadę nie tylko tych niepożądanych inwestycji, ale także tych, które są związane z zaspokojeniem zwykłych potrzeb mieszkańców – słyszymy od Andrzeja Przychodniego. Opracowanie przez gminę Ćmielów miejscowych planów zagospodarowania może kosztować, jak szacuje burmistrz Joanna Suska, około 500 tysięcy złotych. Funduszy na ten cel gmina szuka w urzędzie marszałkowskim w Kielcach.
Tematów poruszonych na spotkaniu parlamentarzystów województwa ma być więcej. A wystawa w sejmie będzie prezentowana przez tydzień. Potem, w znacznie bogatszej wersji oglądać będzie ją można w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
/mag/