Magazyn „Perspektywy” opublikował coroczny Ranking Liceów i Techników, uwzględniający 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników w Polsce.
Zgodnie z przyjętymi kryteriami, najlepszym liceum w powiecie ostrowieckim jest Liceum Ogólnokształcące numer II imienia Joachima Chreptowicza, które w województwie znalazło się na miejscu piątym. W skali „podskoczyło” aż o 122 pozycje. – Jest to 194 miejsce w kraju, co dało tytuł „Złotej Szkoły” jako jedynemu liceum z powiatu ostrowieckiego. Serdecznie gratulujemy takiego osiągnięcia, jesteśmy niezwykle dumni. To efekt pracy kadry pedagogicznej, kadry dyrektorskiej i oczywiście uczniów – mówi starosta ostrowiecka Agnieszka Rogalińska.
Tuż za „Chreptowiczem” znalazło się Niepubliczne Liceum imienia Stanisława Konarskiego. Dalej na miejscu 17. liceum numer III imienia Władysława Broniewskiego, a na miejscu 25. liceum numer I imienia Stanisława Staszica. W skali kraju to odpowiednio miejsca 270, 622 oraz 755.
Świetnie w swojej kategorii wypadł Zespół Szkół numer 3, czyli dawny THM, awansując w kraju o 32 miejsca w stosunku do ubiegłego roku. – Ostrowieckie technikum numer 3 zajęło drugie miejsce w województwie świętokrzyskim, a 41 miejsce w kraju. Co nas ogromnie cieszy, to sklasyfikowanie na pozycji siódmej technikum numer 2 w „Budowlance”. Jest to najlepsze w historii miejsce tej szkoły – dodaje starosta.
Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, sklasyfikowane po raz pierwszy znalazło się na miejscu 21 w województwie, zaś Zespół Szkół numer 1 na miejscu 25.
W rankingu brane są pod uwagę wyniki matur, sukcesy w olimpiadach – po raz pierwszy także międzynarodowych. W przypadku techników również wyniki egzaminu zawodowego. Brane były pod uwagę szkoły, w których matury zdawało przynajmniej 12 osób.
– Wszystkie wyniki świadczą o tym, że wykonywana jest niezwykle ciężka praca i że poziom w naszych szkołach jest naprawdę wysoki. Przypomnę, że ma to odzwierciedlenie w wynikach matur. Mamy nadzieję, że kolejny maj również będzie przyjazny maturzystom i że pokażą, co potrafią – ocenia Agnieszka Rogalińska. Dodaje, że poziom i praca szkół, przede wszystkim tych, które w rankingu nie zostały ujęte, jest na bieżąco monitorowana.- Myślę, że ostatnich siedem miesięcy przepracowanych bardzo mocno z kadrą dyrektorską, monitoring każdej szkoły i wewnętrzny audyt pokazują nam, w którą stronę będziemy szli, jeśli chodzi o edukację w szkołach średnich.
Kolejne spotkanie z dyrektorami szkół średnich jest zaplanowane na najbliższy piątek, 17 stycznia.
/sla/