14 stycznia mija 81. rocznica kolejnej wojennej zbrodni popełnionej na mieszkańcach Ostrowca Świętokrzyskiego. Tego dnia w 1944 roku żołnierze niemieccy w odwecie za zabicie przez partyzantów jednego z nich, rozstrzelali dziewięciu mieszkańców miasta.
Upamiętnia ich pomnik przy ulicy Okólnej. – Jak to w tamtych czasach było, tak jak przy dworcu kolejowym i na ulicy Sandomierskiej, za jednego zabitego Niemca rozstrzeliwanych było 10 Polaków. Tu akurat liczba była mniejsza, między nimi znalazł się też harcerz hufca ostrowieckiego, Stanisław Kasiński pseudonim „Dog” – mówi Dariusz Czupryński, przedstawiciel hufca ZHP w Ostrowcu i radny powiatowy, który dzisiaj razem z delegacją samorządowców upamiętnił ofiary.
Prezydent Ostrowca Artur Łakomiec podkreśla, że takie spotkania przy okazji rocznic ma także na celu przypomnienie mieszkańcom o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w naszym mieście. – Chcemy zwrócić uwagę na to, by młodzi mieszkańcy i nowe pokolenia pamiętały o tym jak wojna jest okrutna tym bardziej, że teraz za naszą wschodnią granicą też dzieją się okrutne rzeczy.
We wtorek w szkołach podstawowych w Ostrowcu, na lekcjach wychowawczych nauczyciele rozmawiali z uczniami o wydarzeniach II wojny światowej. – Trzeba o tym pamiętać, bo dzisiaj żyjemy w wolnym kraju i zostały nam miejsca pamięci. Dobrze, że są odnawiane, przypominane i że dzieci oraz młodzież będą tę historię znać – uważa radny miejski Andrzej Pałka.
A każdy, kogo historia miasta interesuje, może także sam spróbować ją poznać.- Z tym miejscem związany jest między innymi fragment naszego questu harcerskiego, pierwszego w regionie. To quest miejscami pamięci, związany z historią ostrowieckiego harcerstwa, ale z wątkami dotyczącymi ofiar II wojny światowej – wyjaśnia Dariusz Czupryński.
Pomnik stojący przy ulicy Okólnej, a teraz też przy nowym rondzie imienia Bohaterów Monte Cassino, wrócił na swoje miejsce po zakończeniu remontu drogi wojewódzkiej. Nie ma jeszcze ceglanego muru, na którym widnieją ślady po kulach. Ten, wyczyszczony i odnowiony ma wrócić na swoje miejsce wiosną.
/osa, sla/