Świętokrzyscy policjanci podsumowali wakacje, które wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem dobiegły końca. Z policyjnych statystyk wynika, że na drogach w województwie było w tym roku bezpieczniej.
W 139 wypadkach drogowych – było ich o 42 mniej niż przed rokiem – zginęło 14 osób, a 165 zostało rannych. Rok wcześniej na drogach straciło życie 17 osób, a rany odniosły 244 osoby. -Zauważamy, że przede wszystkim świadomość jest większa. Sądzę, że też nasze starania dużo robią, fakt, że prowadzimy różne działania profilaktyczne, wpajamy już od najmłodszych latach zasady bezpieczeństwa. O bezpieczeństwie dużo się też mówi w przestrzeni publicznej i świadomość po prostu rośnie. Drogi są coraz lepsze, auta sprawniejsze i to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo – ocenia Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Funkcjonariusze w minione wakacje zatrzymali na drogach mniejszą liczbę nietrzeźwych kierowców. Za kierownicę po alkoholu zdecydowało się wsiąść i zostało zatrzymanych 606 osób. Prze rokiem było to 635 osób. Kierowcy jednak mocniej naciskali na pedał gazu. Policjanci zatrzymali 276 praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h.
– Wakacje to wypoczynek nad wodą i także samych akwenów oraz okolic strzegli nasi funkcjonariusze, w tym policyjni 'wodniacy”, policjanci prewencji i kryminalni. Niestety musieli reagować wobec lekceważących zasady bezpieczeństwa. To one są przyczyną tragicznych zdarzeń. Odnotowaliśmy w te wakacje 6 utonięć. To o jedno mniej niż w ubiegłym roku, ale chcielibyśmy i dążymy do tego, żeby takich tragicznych zdarzeń nie było wcale – mówi Artur Majchrzak.
Od dziś policyjnych patroli więcej jest w rejonach szkół i przedszkoli. Zwracają uwagę na bezpieczeństwo kierujących i pieszych. Policjanci apelują do rodziców, zwłaszcza najmłodszych uczniów. – My spotykamy się z uczniami w szkołach, tłumaczymy znaczenie znaków drogowych, mówimy o przepisach, o tym, jak zachowywać się bezpiecznie na drodze. Zwracamy też uwagę, że to rodzic, osoba, która jest tym pierwszym nauczycielem, powinien przekazać dobre nawyki związane z bezpieczeństwem – zauważa policjant.
Dobrą praktyką jest pokonanie z dzieckiem drogi z domu do szkoły, zwracając uwagę na niebezpieczne miejsca i właściwe zachowanie – na przykład podczas przekraczania przejść dla pieszych.
/mag/