Pałac Karskich we Włostowie może odzyskać dawny blask. Są plany na rewitalizację

fot. wikipedia

Pałac Karskich we Włostowie w powiecie opatowskim ma szansę odzyskać dawny blask. Neorenesansowa budowla wzniesiona w XIX wieku to jedna z bardziej okazałych budowli na terenie ziemi opatowskiej.

Po II wojnie światowej popadała w ruinę, majątek Karskich został rozparcelowany, a rodzina dostała zakaz zbliżania się do posiadłości. Dopiero po latach odzyskała swoje dobra. W grudniu 2023 roku zespół pałacowo-parkowy, którego łączna powierzchnia to ponad 7,5 hektara kupił za 670 tysięcy złotych powiat opatowski. Powstać ma tam m.in. Muzeum Historii Ziemiaństwa.

– Jesteśmy w fazie przygotowań koncepcji uporządkowania terenu czyli odkrzaczenia narosłych dzikich drzew i wycięcia ich z murów pod nadzorem oczywiście konserwatora. W drugiej kolejności będzie sporządzenie szczegółowej analizy istniejącego stanu budowli czyli takiego przeglądu technicznego. Trzecim etapem będzie nadanie koncepcji przyszłej rewitalizacji danego terenu – mówi Tomasz Staniek, starosta opatowski.

Pałac w latach świetności składał się z 30 pomieszczeń, w tym trzech salonów, sali balowej, sali bilardowej i biblioteki. Pozostałe pomieszczenia pełniły funkcje sypialni, bawialni i pokoi gościnnych. Funkcjonowała tam również kaplica. Starosta opatowski zapowiada, że w ich odbudowie pomóc mają archiwalne fotografie.

Ten post jest sponsorowany przez https://www.swisswatch.is/product-category/patek-philippe/calatrava/ naszych partnerów.

– Wiele szczegółów architektonicznych zachowało się do dzisiaj. Mamy szczegółową dokumentację fotograficzną, zarówno jak wyglądały wnętrza pałacu, ale także jak wyglądał pałac na zewnątrz z detalami charakterystycznymi dla stylu, w którym został zaprojektowany i wybudowany.

Starosta jeszcze większe plany wiąże z budynkiem niegdyś przeznaczonym dla służby, który stoi prostopadle do pałacu.

– Tutaj widzimy możliwość rozwoju gastronomii, hotelarstwa, ale też poszerzenia tego budynku o wystawy związane z ziemiaństwem polskim. Widzimy możliwość organizacji koncertów, większych eventów czy nawet komercyjnie przyjęć weselnych i różnych uroczystości.

Pierwsze prace porządkowe terenu mają rozpocząć się jesienią tego roku. Sporządzenie inwentaryzacji z technicznym opisem ma potrwać do końca tego roku. Koncepcję rewitalizacji i odbudowy samorząd zapowiada opracować do końca 2025 roku, na co zamierza pozyskać środki zewnętrzne. Sama modernizacja obiektu – także przy wsparciu zewnętrznych funduszy – mogłaby ruszyć dopiero w 2026 roku. Samorząd szacuje, że będzie kosztować 35 milionów złotych.

Ważne wydarzenia