Na Polanie Dionizego Czachowskiego uczczą rocznicę zwycięskiej bitwy pod Jeziórkiem

Na Polanie Dionizego Czachowskiego, znajdującej się kompleksie leśnym w Sudole w sobotę, 18 maja odbędą się uroczystości związane z 161. rocznicą powstańczej Bitwy pod Jeziórkiem.

Bitwę pod Jeziorkiem stoczono 4 lub 5 maja 1863 roku. Jak przypomina mówi Jacek Sobolak, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, była to jedna z niewielu zwycięskich bitew powstania styczniowego i jedna z największych w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Polana imienia Dionizego Czachowskiego to miejsce wygranej bitwy powstańczej, kiedy dowodzony przez niego oddział rozgromił oddział rosyjski. W tym miejscu Nadleśnictwo ufundowało naturalny obelisk i co roku świętujemy tam rocznicę.

To właśnie Nadleśnictwo jest organizatorem uroczystości upamiętniających wydarzenia z 1863 roku. Wtedy to oddział pułkownika Dionizego Czachowskiego starł się z oddziałem carskim majora Klewcowa, znanego pogromcy Polaków. W bitwie zginął dowódca carskiego oddziału razem z 90 dragonami. Po stronie powstańców straty wyniosły 8 zabitych.

Poza ufundowanym przez leśników obeliskiem, na polanie stoi też tablica postawiona przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” w ramach projektu „Polana Czachowskiego – świadek historii”.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się polową mszą świętą o godzinie 13.

/sla/

Ważne wydarzenia