Kurczenie się miast stało się faktem w całej Polsce. O sposobach na ten problem porozmawiają w Ostrowcu

Fot. archiwum

Podsumowanie cyklu spotkań z mieszkańcami, dotyczących przeciwdziałania zjawisku kurczenia się miast takich jak Ostrowiec Świętokrzyski, które odbyły się pod koniec marca, zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

Zjawisko kurczenia się miast nie dotyczy tylko Ostrowca, ale wielu miejscowości w całej Polsce.

– W zasadzie w takim samym zakresie Starachowic, Stalowej Woli czy Skarżyska – Kamiennej. Według danych GUSu, pewnego rodzaju problemy demograficzne występują niemalże w identycznej skali we wszystkich miastach średniej wielkości w Polsce. Wszystkich, bez wyjątku. W przypadku naszych czterech różnice wynoszą 1- 1,5 procent – mówi Tomasz Gębka, zastępca naczelnika Wydział Planowania i Rozwoju w Urzędzie Miasta w Ostrowcu.

Sześć warsztatów w tym zakresie prowadził z ostrowczanami doktor Michał Kudłacz, ekonomista, w Katedrze Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, konsultant Małopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego. Udział wzięło w nich ponad 100 osób.

– Strategia rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego na lata 2021 – 2030 zakłada, że temu tematowi będziemy się przyglądać bliżej i będziemy go analizować i szukać rozwiązań. Przeciwdziałaniu albo spowalnianiu pewnych negatywnych zjawisk. Chodzi także o umiejętność odnalezienia się w sytuacji, że w mieście mieszka mniej osób, dostosowania się do niej – mówi Tomasz Gębka.

Swoje wnioski doktor Michał Kudłacz przedstawi w poniedziałek, 22 kwietnia o godzinie 13 w sali wielofunkcyjnej Ostrowieckiego Browaru Kultury. Posłużą one między innymi uzupełnieniu strategii rozwoju miasta. Na spotkanie zaproszeni są uczestnicy warsztatów, ale też mieszkańcy, którzy chcieliby zapoznać się z tematem wyludniania miast.

/sla/

Ważne wydarzenia