Zakończyła się akcja „Razem na drodze do odpowiedzialności”. Efekty poznamy wkrótce

fot. Daniel Mordon

Dwadzieścia osiem spotkań w ośmiu ostrowieckich szkołach, kilkuset uczniów aktywnie uczestniczących w prelekcjach – tak wyglądała akcja 'Razem na drodze do odpowiedzialności’ Ośrodka Szkolenia Kierowców 'Smile’, której Radio Ostrowiec było partnerem.

Celem kampanii była edukacja młodych kierowców, zwrócenie im uwagi na konsekwencje brawurowej jazdy. Jak zaznacza Grzegorz Płaza, współwłaściciel OSK 'Smile’ zainteresowanie kampanią wśród uczniów było bardzo duże.

– Na każdym spotkaniu było minimum 60 osób, mimo iż robiliśmy je dla małych grup – maksymalnie 2-3 klasy w jednym czasie. Co budujące, nie widzieliśmy, aby uczniowie w trakcie prelekcji korzystali ze smartfonów. Poziom zaciekawienia musiał być na pewno wysoki, skoro uczniowie mocno skupiali się na tych spotkaniach. Spotkania najczęściej robione były na luźnych lekcjach, więc mogli w ogóle nie przychodzić do szkoły, a przychodzili i zjawiali się naprawdę tłumnie na naszych prelekcjach – mówi Grzegorz Płaza.

W trwającą ponad dwa miesiące akcję aktywnie zaangażowało się czworo policjantów z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Działania skupiały się na edukacji bez dramatyzowania i straszenia. Chcieliśmy pokazać młodym, że ta odpowiedzialność jest w ich rękach, stawiając głównie na budowanie świadomości. Policjanci odpowiadali na pytania uczniów głównie o narkotyki i alkohol – mówi naczelnik wydziału ruchu drogowego ostrowieckiej policji, Dominik Kowalski.

Spotkania przebiegały w formule wykładów. Prowadzący wspierali się multimediami, filmami i zdjęciami, ale przygotowali także sprzęt, który miał jeszcze lepiej zobrazować zagrożenia na drodze.

– Przygotowaliśmy wiele gadżetów. Był alkomat, narkogogle, alkogogle, symulatory przeciążeń i wybuchu poduszki powietrznej – wymienia Grzegorz Płaza. I zapowiada, że w planach OSK Smile ma już kolejny podobny projekt kampanii społecznej – tym razem jednak instruktorzy chcą skupić się na edukacji na temat bezpieczeństwa pieszych na drogach.

– Liczba pytań, które pojawiły się podczas spotkań nakłoniła nas do rozszerzenia kampanii o uczniów szkół podstawowych, ponieważ świadomość wśród nich jest jeszcze mniejsza, niż wśród nastolatków. Będziemy robić również spotkania dla mieszkańców Ostrowca tak, aby większa grupa mogła skorzystać – mówi Grzegorz Płaza. Dodaje, że kampania obejmie również ostrowieckie przedszkola. Jej start zaplanowano na wrzesień tego roku.

/mor/

Ważne wydarzenia