Gala Przyjaciół BWA Ostrowiec. Wyróżniono artystów Tadeusza Szypowskiego i Marcina Jedlikowskiego oraz ostrowieckich seniorów

Statuetkę Przyjaciel BWA odebrał między innymi Marcin Jedlikowski (z prawej). Fot. Anna Śledzińska

Gala Przyjaciół BWA Ostrowiec, odbyła się w piątek wieczorem i była podsumowaniem trzyletniej działalności galerii pod kierownictwem obecnej dyrektorki Justyny Łady. W tym czasie zorganizowano tam 28 wystaw, które zwiedziły ponad 24 tysiące osób. I właśnie niektórych z nich galeria postanowiła wyróżnić szczególnie.

Pierwsza statuetka Przyjaciel BWA Ostrowiec przekazana została nestorowi ostrowieckiej sztuki, 89 – letniemu Tadeuszowi Szypowskiemu.

– Osobie, która w sposób niezwykle silny wpisała się w ostrowiecki pejzaż artystyczny i kulturalny, przez lata współtworzyła ostrowieckie środowisko artystyczne. Jest to także twórca, z którym otworzyliśmy w ubiegłym roku sezon artystyczny w naszej galerii. Statuetka to podziękowanie dla niego za lata pracy, wkład w rozwój środowiska artystycznego, promocję Ostrowca, ale także przekazane ogromnej puli swojego dorobku do kolekcji BWA – wyjaśnia Justyna Łada.

Z powodu złego stanu zdrowia artysty, gala była kilkakrotnie przekładana. Ostatecznie wyróżnienie odebrał w jego imieniu wnuk Maciej. Wiceprezydent miasta Artur Łakomiec wręczył mu również Złoty Krzyż Zasługi, przyznany malarzowi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przyjacielem BWA został także Marcin Jedlikowski, członek Rady Artystycznej galerii, nauczyciel Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu.

– Nie spodziewałem się takiej nagrody, takiego wyróżnienia. Wydaje mi się, że to naturalne, że wspieram BWA. Zależało mi od dawna, żeby to tak funkcjonowało. Teraz fajnie się dzieje, fajnie się rozwija. Dochodzi do mnie wiele sygnałów spoza Ostrowca, że BWA zaczęło być widoczne na mapie Polski, jako ważne miejsce. Mam nadzieję, że dalej będzie się tak rozwijać – komentuje artysta.

Trzecia statuetka powędrowała do ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dyrektorka BWA Ostrowiec wręczyła też podziękowania dla innych instytucji, placówek, osób prywatnych, wspierających edukacyjną działalność galerii oraz stałych bywalców wystaw. Był wśród nich Łukasz Rudecki, dyrektor do spraw artystycznych Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektownia” w Radomiu.

– BWA jest co prawda małą, ale bardzo prężnie działającą galerią, o której słychać w Polsce. Także to duma, proszę być dumnym z tej działalności, z galerii i z tego jaką sztukę promuje. Łączy nas poczucie pewnej misji. Naszą misją jest promocja sztuki współczesnej, kładziemy też duży nacisk na edukowanie młodego pokolenia – mówi Łukasz Rudecki.

Goście gali mieli też okazję obejrzeć wideo – podziękowania od Tadeusza Szypowskiego oraz pozdrowienia dla Ostrowca nagrane przez artystów z całego kraju.

/sla/

Ważne wydarzenia