Na nowym moście w Ostrowcu montowane są stalowe pylony

Fot. Anna Śledzińska

Dwa ogromne dźwigi Herkules pojawiły się w poniedziałek 18 marca na placu budowy nowego mostu na rzece Kamiennej na Alei 3 Maja. Posłużą do montażu stalowej części pylonu. Prace wykonywane są od wtorku do czwartku.

– Na pylon złożą się dwa stalowe słupy i rygiel zespalający. Główny dźwig ma nośność 500 ton, wspomaga go drugi o nośności 200 ton. Maszyny pracują przy podnoszeniu najcięższych elementów pylonu, czyli słupów, z których każdy waży około 80 ton – informuje Tomasz Banaś, kierownik Działu Komunikacji i Relacji Zewnętrznych firmy Mota Engil.

Po ustawieniu pylonu, do końca marca planowane są prace spawalnicze i antykorozyjne. Potem zaś zakotwione będą bandy, podwieszające płytę mostu do pylonu.

Przypomnijmy, że budowa mostu to element dużego remontu drogi wojewódzkiej przebiegającej przez Ostrowiec, na odcinku aż do ulicy Bałtowskiej. Nowa przeprawa nad Kamienną będzie miała 97 metrów długości. Nie zostanie otwarta przed końcem remontu, a ten ma potrwać do września tego roku. Całość kosztować będzie ponad 130 milionów złotych.

/sla/

Ważne wydarzenia