Ostrowiecka 'Czwórka” szkołą uczącą się

Od dwóch lat szkoła podstawowa nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim wprowadza ocenianie kształtujące, czyli metodę pracy z uczniami, która ma pomóc nauczycielom rozpoznać potrzeby ucznia i to, w jakim stopniu uczeń przyswoił wiedzę. Placówka kończy pierwszy etap wdrażania systemu oceny.

W poniedziałek, 4 marca dyrektor Agnieszka Batóg odbierze certyfikat 'Szkoły uczącej się’ Centrum Edukacji Obywatelskiej. – Dyplom, odznaka, jaką dziś otrzymujemy świadczy o ukończeniu pierwszego etapu całościowego rozwoju szkoły i jest to dla nas taki impuls do tego, aby pracować w tym kierunku dalej – mówi dyrektor Batóg.

W przyszłym roku szkolnym ocenianiem kształtującym objęci mają już być uczniowie wszystkich klas. – Ocenianie kształtujące kojarzy się z brakiem ocen, a tak naprawdę chodzi tu o informację zwrotną dla ucznia. Uczeń otrzymuje od nauczyciela informację o tym, co robi dobrze, co nie wyszło i uczeń musi jeszcze popracować i jak ma to zrobić – wyjaśnia dyrektorka 'Czwórki”, zaznaczając, że także uczeń sygnalizuje nauczycielowi swoje potrzeby edukacyjne. Komunikacja między uczniem, a nauczycielem może wyglądać różnie i zależy w dużej mierze od wieku ucznia. – Uczniom najłatwiej zaznaczać sobie w zeszycie informacje o tym, co z lekcji rozumieją, a czego nie przyswoili. Przy temacie lekcji zapisują sobie cel lekcji i kryteria sukcesu i uczniowie sobie zaznaczają, które kryteria opanowali podczas lekcji, nad którym muszą jeszcze popracować, a którego nie zrozumieli – mówi Agnieszka Batóg. Informację taką uczniowie mogą nauczycielowi zasygnalizować kolorem w swoim zeszycie, gdzie kolor zielony oznacza 'umiem’, żółty – 'nie wszystko rozumiem’ i czerwony 'nie rozumiem, potrzebuję pomocy’.

Certyfikat ”Szkoły uczącej się’ zostanie wręczony dziś (pn) podczas konferencji w Ostrowieckim Browarze Kultury – która rozpocznie się o godzinie 14.00.

/mag/

Ważne wydarzenia