Mikołajki w Krzemionkach z pra-Mikołajem i rzymskim legionem

fot. https://muzeumostrowiec.pl/

Drugiego grudnia pradziejową osadę w Krzemionkach odwiedzi pra-Mikołaj. Oprócz spotkania z nietypowym świętym Mikołajem w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki zaplanowano warsztaty z tworzenia świątecznych ozdób i stroików.

– Będziemy się zastanawiać czy w pradziejach istniała taka postać. Święty Mikołaj z Miry to postać niemal legendarna. Większość tego, co o nim wiemy to tak naprawdę przypowieści powstałe już na długo po tym, jak on żył. Podobno święty Mikołaj żył na przełomie III-IV wieku naszej ery we wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego – mówi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu. I dodaje, że pra-Mikołaj opowie trochę o swojej młodości, misji oraz o świątecznych zwyczajach z dawnych lat.

Ale pra-Mikołaj to niejedyna starożytna postać, która w najbliższą sobotę pojawi się w krzemionkowskim muzem.

– Wesprą nas żołnierze z legionu czternastego czyli bliźniaczego Marsa zwycięskiego. Oni będą prezentować barwy i broń rzymską. Będzie też można spróbować swoich sił w antycznych planszówkach – mówi Andrzej Przychodni

Spotkanie odbędzie się w sobotę w godzinach od 11 do 16. Na warsztaty warto się zapisać. Można to zrobić mailowo lub telefonicznie.

/mor/

Podziel się

Ważne wydarzenia