Park dla ludzi i zwierząt oraz nowy dojazd powstaną przy Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

3 miliony 420 tysięcy złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków otrzymał powiat ostrowiecki na renowację parku przy Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, a także remont drogi dojazdowej i chodników prowadzących do wejścia.

Będzie to kolejny element modernizacji tego zabytkowego obiektu. W ramach poprzedniego projektu skoncentrowano się na remoncie samego pałacu oraz jego najbliższego otoczenia. Teraz planowane są kolejne prace.

– Chcieliśmy pozyskać środki, które pozwolą nam na remont zarówno ciągów pieszych, ale też drogi dojazdowej do pałacu. Oryginalnie była ona wykonana z granitowego bruku, który kiedyś został przykryty asfaltem. Stwierdziliśmy, że absolutnie nie możemy powtórzyć tego błędu i chcemy przywrócić oryginalną nawierzchnię – mówi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu.

Druga część projektu dotyczy zagospodarowania obszaru za pałacem. Wokół tarasu przygotowany ma zostać plac, na którym będzie można organizować imprezy plenerowe z większą widownią. Północna część samego parku ma być przygotowana dla odwiedzających, będą tam ścieżki spacerowe i klomby.

– Natomiast południowa część zostanie przeznaczona bardziej na działania związane z bioróżnorodnością. Chcielibyśmy, aby znajdowała się tam ostoja dla zarówno roślin, jak i zwierząt, których trochę w parku się znajduje, chociaż nie każdemu i nie zawsze jest dane je spotkać. A są tam jeże, wiewiórki. Chcielibyśmy, żeby te zwierzęta czuły się w tej przestrzeni dobrze i aby w niej zostały – wyjaśnia dyrektor.

Wniosek w imieniu muzeum składał powiat ostrowiecki, który zapewni wkład własny do projektu. Przetarg na wykonawcę może być ogłoszony w ciągu 12 miesięcy, ale już wiadomo, że stanie się to wcześniej. Muzeum chciałoby wykonać prace do końca przyszłego roku.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia