Trwa wielka akcja sprzątania świata. Worki i rękawiczki poszły w ruch

Tradycyjnie w trzecim tygodniu września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata. Akcja organizowana jest na całym świecie po raz 30, uczestniczy w niej 190 krajów, w tym Polska.

W powiecie ostrowieckim, za sprzątanie świata zabrali się między innymi uczniowie i nauczyciele z 10 szkół średnich.

– Starostwo wyposażyło szkoły w rękawiczki jednorazowe, worki na odpady. Śmieci zebrane z terenów przyszkolnych zostaną potem przez nas odebrane – mówi Andrzej Ciszewski z wydziału Rolnictwa, Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego.

W sumie w teren wyruszyło prawie 800 uczniów pod opieką wychowawców, między innymi z liceów imienia Stanisława Staszica i Władysława Broniewskiego, Zespołów Szkół numer 1,2 i 3, a także dawnej „Samochodówki”, Szkoły Mistrzostwa Sportowego, szkół i ośrodków specjalnych.

Od początku, czyli od 1994 roku w akcji uczestniczy Zespół Szkół numer 1 czyli dawny „Ekonomik”.

– W tym roku mamy zaangażowanych około 200 osób. Nasza młodzież sama się bardzo angażuje i z przyjemnością bierze udział w takich akcjach – mówi Agnieszka Kwiatkowska, nauczycielka „Ekonomika”.

Młodzież sprzątała „swój kawałek świata”, czyli teren szkoły i wokół niej, a także spory fragment osiedla Słoneczne. I czekała na nią miła niespodzianka.

– Z roku na rok mamy coraz mniejszą ilość śmieci, wzrasta chyba poziom świadomości. Worków jest mniej, ale niestety nadal są. W tym roku akcja jest też nakierowana na zbieranie małych odpadów jak niedopałki papierosów czy kapsle i tych jest wciąż naprawdę dużo – wyjaśnia Agnieszka Kwiatkowska.

Ubiegłoroczna akcja w Polsce przyniosła 472 tysiące 732 tony zebranych odpadów. W tym roku jej hasło brzmi „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia