Radni otrzymali raport o stanie powiatu. Dyskutować będą na sesji absolutoryjnej

Fot. archiwum

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego radni otrzymali raport o stanie powiatu za 2022 rok. 

To dokument, do którego przygotowania przed sesją absolutoryjną zobowiązane są wszystkie samorządy i podstawa do późniejszej dyskusji.

– To jest ostatni raport tego zarządu, więc poza wszelkimi wymaganymi przez prawo dokumentami, liczbami i sprawozdaniami, przekazaliśmy również podsumowanie kadencji, aby radni wiedzieli, w którym kierunku szedł ten rozwój. My pracowaliśmy w ekstremalnie trudnych warunkach pandemii, wojny na Ukrainie i też niestety galopującej inflacji – mówi starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.

Raport zawiera informację o wykonaniu budżetu, wykonanych inwestycjach, stanie powiatowych jednostek, także finansowym. Mówi też o tym, jak zarząd powiatu realizował uchwały podejmowane przez radę i jak działał sam urząd.

– Zajęliśmy szóste miejsce w rankingu „Wspólnoty” na najbardziej oszczędną administrację powiatową na ponad 260 powiatów. To znaczy, że nie ma przerostów, zbędnych etatów, a pracujemy efektywnie. W 2022 roku administracja kosztowała 6 procent ogólnego budżetu, a na początku kadencji startowaliśmy z prawie 12 procentami. To pokazuje drogę takiego ułożenia pracy, aby oszczędności można było przeznaczyć chociażby na drogi – mówi starosta.

Nadal największym problemem i finansowym obciążeniem dla powiatu jest szpital.

– Nigdy nie ukrywałam, że szpital jest nie tyle problemem, co naszym priorytetem. W 2018 roku zastaliśmy ponad 16,5 miliona złotych straty, brak remontów i lepszego wyposażenia. Obiecaliśmy, że szpital uratujemy, on ma się coraz lepiej, gdyby jeszcze był rynek lekarzy to byłoby bardzo dobrze. W roku 2022 strata wyniosła niecałe 6 milionów złotych.

Po dalsze szczegóły starosta odsyła do Biuletynu Informacji Publicznej, skąd każdy zainteresowany może pobrać plik z całym raportem, zapoznać się z nim, a potem wziąć udział w dyskusji. Ta odbędzie się na najbliższej, czerwcowej sesji, podczas której radni głosować będą także w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia