Niespodziewana wizyta Zbigniewa Ziobry w Boksycce

fot. twitter Zbigniewa Ziobry

Wczoraj na Twiterze, a dziś podczas konferencji prasowej w miejscu tragicznego wypadku w Boksycce minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skrytykował decyzję Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim o niezastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Piotra M.

Mężczyzna w niedzielę nad ranem prowadził samochód pod wpływem alkoholu i narkotyków, stracił nad nim panowanie i zderzył się czołowo z fiatem punto, którym podróżowało sześć osób. Pięć zginęło na miejscu, a jedna w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

Ziobro na Twiterze w tym kontekście oskarżył 'eurokratów z Berlina i Brukseli” o sparaliżowanie jego reform. Pytał retorycznie 'czy nadal są z siebie dumni’.

A dziś w konferencji w Bokscycce zapowiedział zmiany w prawie, dotyczące udziału w czynnościach osób w złym stanie zdrowia.

– Biegły nie wykluczył, że zachowanie sprawcy to było grą w celu uniknięcia środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, krótko mówiąc symulacją. Pierwszym zadaniem, jakie dzisiaj wyznaczyłem panu ministrowi Warchołowi i moim współpracownikom było przygotowanie zmian w prawie, które w przyszłości wykluczą tego typu symulacje – mówił Zbigniew Ziobro, sugerując, że Piotr M. symuluje zły stan zdrowia.

Zapowiadane, nowe przepisy miałyby – między innymi – umożliwić tymczasowe aresztowanie podejrzanego, który jest pijany lub pod wpływem narkotyków do czasu, gdy wytrzeźwieje. Minister nie wyjaśnił, jaki sens i jaką poprawę jakości, niósłby za sobą taki zapis w prawie.
Zapowiedział też zaostrzenie kary dla nietrzeźwych sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Miałaby im grozić kara więzienia od 5 do 20 lat, a nie od 2 do 12 lat, jak jest obecnie. Prokuratorzy mają mieć też prawo w podobnych sytuacjach do oskarżenia sprawców o zabójstwo z zamiarem ewentualnym.

Przypomnę, że sąd nie zgadzając się na zastosowanie aresztu wobec 38-letniego mieszkańca Ostrowca uwzględnił jego obecny stan zdrowia. Mężczyzna przebywa w szpitalu. Prokuratura zapowiada złożenie zażalenia jeszcze w tym tygodniu – o czym informowaliśmy wczoraj.

/mag/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia