Podwójne święto Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu

Fot. Anna Śledzińska

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, połączony z jubileuszem 30 – lecia istnienia, obchodził w środę, 24 maja Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu.

– Przygotowaliśmy krótki program artystyczny i prezentacje, a uroczystości rozpoczęły się mszą w kolegiacie świętego Michała. Potem przeszliśmy w pochodzie i mam nadzieję, że widziało nas wielu mieszkańców miasta – mówi Agnieszka Wziątek – Dryjas, dyrektorka szkoły.

Po przemarszu uczniowie, nauczyciele i ich goście zebrali się w Ostrowieckim Browarze Kultury. Występy i prezentacje wywołały emocje, ale też wspomnienia. Wśród zaproszonych gości była między innymi emerytowana dyrektorka Elżbieta Rutecka.

– To był piękny okres rozwoju placówki i wychodzenia do środowiska lokalnego. Moim priorytetem było to, żeby ludzie przyzwyczaili się, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. Mają takie same prawa, marzenia i pragnienia. W okresie mojego dyrektorowania często wychodziliśmy do ludzi. Pokazywaliśmy osiągnięcia naszych uczniów, bo oni są cudowni, mają bardzo dużo innych talentów – wspominała wyraźnie wzruszona.

Dziś szkoła te wszystkie działania kontynuuje, co potwierdzają rodzice dzieci znajdujących tam codzienną opiekę.

– Jesteśmy tą szkołą zachwyceni. Bardzo podoba nam się praca nowej pani dyrektor, ale poprzednie też były w porządku – mówi pani Elżbieta. Jej syn Marcin gra na perkusji, a także w tenisa stołowego i piłkę nożną.

W Zespole Szkół Specjalnych obecnie uczy się 66 osób – w szkole podstawowej, szkole przysposabiającej do pracy oraz w grupach rewalidacyjnych. Opiekuje się nimi 45 nauczycieli oraz osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela.

/sla/

Ważne wydarzenia