Święto ostrowieckich strażaków. Odznaczenia, awanse i poczucie dumy z pełnionej służby

Fot. Anna Śledzińska

W piątek, 12 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu odbyły się obchody Dnia Strażaka.

Służba w straży pożarnej ma dziś charakter bardzo uniwersalny, o czym mówił komendant powiatowy ostrowieckich strażaków

-Trzęsienie ziemi w Turcji, wielkie pożary lasów, powódź w Niemczech, katastrofa ekologiczna na Odrze, wreszcie pomoc uchodźcom po rosyjskiej inwazji na Ukrainę pokazały, jak wszechstronną i uniwersalną służbą jesteśmy, nie tylko krajową, ale także międzynarodową. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni i niesiemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – zauważył Robert Grudzień i dodał – Do każdego z tych zdarzeń, każdy strażak jest świetnie przygotowany. Mam na myśli zarówno kwalifikacje zawodowe, wyposażenie sprzętowe, ale również hart ducha, poziom empatii, ciepło i uśmiech, którego często oczekują poszkodowani.

Strażak to wciąż zawód cieszący się największym zaufaniem społecznym spośród wszystkich służb mundurowych. Podkreślali to goście wydarzenia, w tym zastępca komendanta wojewódzkiego straży Marcin Machowski i świętokrzyscy parlamentarzyści.

Ważnym punktem spotkania było odebranie przez dwie jednostki OSP Momina i OSP Chmielów, zaświadczeń o włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. A jest to grupa wyjątkowa spośród ponad 30 jednostek w powiecie.

– To tak zwana elita, w naszym powiecie to 12 jednostek,. Aby dostać się do KSRG, jednostka musi spełnić szereg warunków. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie wyposażenie i wyszkolenie kadry – mówi Barbara Majdak, oficer prasowy ostrowieckiej komendy straży pożarnej.

Na piątkowej uroczystości 29 strażaków odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe, a 9 osób zostało uhonorowanych medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia