Barokowy kościół w Szewnie przejdzie kolejne prace konserwatorskie

Fot. archiwum

Parafia świętego Mikołaja w Szewnie, jako jedyna w powiecie ostrowieckim, dostała dotację z programu ochrony zabytków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Za 200 tysięcy złotych wykonana będzie część prac konserwatorskich w XVIII – wiecznym kościele.

– Zostanie przeznaczona na odnowę nawy głównej naszego kościoła, która nie była restaurowana. Wydatek będzie na pewno większy, ale te pieniądze na pewno w części go pokryją. Prace mamy zrealizować do końca listopada – mówi proboszcz parafii, ksiądz Tomasz Cuber.

Kościół w Szewnie powstał w 1777 roku. Wybudowany został w stylu późnego baroku i jest zabytkiem. W ubiegłym roku, za około 400 tysięcy złotych odrestaurowano nawy boczne.

– Te malowidła przedstawiające różne sceny z życia świętego Mikołaja są bardzo cenne, wpisane do rejestru zabytków. Są też prezentowane w sposób książkowy studentom, którzy przyjeżdżają tutaj, by naocznie zobaczyć to, o czym uczą się z podręczników –

wyjaśnia ksiądz Tomasz Cuber.

Niedawno parafia otrzymała na konserwację nawy głównej 60 tysięcy złotych z Funduszu Kościelnego, a poza tym 30 tysięcy złotych ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na renowację ołtarza bocznego oraz 20 tysięcy złotych z budżetu powiatu ostrowieckiego.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia