Gmina Ćmielów zapłaci za wywóz i utylizację azbestowych dachów

Fot. archiwum

Gmina Ćmielów dostała wsparcie na realizację programu utylizacji odpadów zawierających azbest.

Dotacja w wysokości 35 tysięcy złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozwoli na sfinansowanie wywozu z tych posesji, których właściciele będą chcieli pozbyć się rakotwórczego poszycia dachu swojego domu. Tego typu dachy, mające już po kilkadziesiąt lat, a przez to jeszcze bardziej niebezpieczne wciąż można zobaczyć na terenie gminy.

– Jest ich jeszcze sporo, dlatego chcemy umożliwić mieszkańcom pozbycie się materiałów, które nie tylko nie mają nic wspólnego z ekologią, to jeszcze są po prostu bardzo szkodliwe – mówi Joanna Suska, burmistrz gminy Ćmielów.

We wtorek podpisała umowę na dotację w w wojewódzkiej siedzibie Funduszu w Kielcach. Przypomnijmy, że azbest z polskich dachów powinien, według założeń, całkowicie zniknąć do 2032 roku. Według szacunków jest go w kraju jeszcze około 8,5 miliona ton. W gminie Ćmielów dofinansowany będzie wywóz i utylizacja płyt, ich zdjęcie z dachu jest po stronie właściciela budynku.

Gmina ogłosi teraz przetarg, by wyłonić firmę, która zajmie się usługą. Wnioski mieszkańcy będą mogli składać już w kwietniu. W kolejnych edycjach programu NFOŚ dotacje mają dotyczyć także utylizacji azbestowych dachów zdejmowanych z budynków gospodarczych.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia