Powiat dołoży pieniądze na remont starodroża krajowej „dziewiątki”

Fot. archiwum

Powiat ostrowiecki dołoży pieniądze brakujące na remont części starodroża drogi krajowej numer 9 z Ostrowca do Boksycki.

Jak informowaliśmy w przetargu wpłynęły trzy oferty, wszystkie przewyższające założoną kwotę 11 milionów złotych o ponad 2,5 miliona złotych. We wtorek obradował w tej sprawie zarząd powiatu.

– Stanęliśmy przed dylematem – unieważnić przetarg lub zobaczyć, czy jesteśmy w stanie przyjąć wyższą ofertę. Trzeba też zaznaczyć, że kończy się okres, w którym możemy zrealizować to zadanie na etapie przetargu. Zdecydowaliśmy więc, że nie będziemy procesu przedłużać i dołożymy pieniędzy – mówi starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.

Wybrana zostanie najtańsza oferta firmy Trakt, opiewająca na około 13 milionów 693 tysiące złotych, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów formalnych. Remont całego starodroża, ze względu na koszty, został podzielony na trzy etapy. Jako pierwszy remontowany ma być jego środkowy odcinek o długości około 1600 metrów. Powiat dostał na to dofinansowanie w wysokości 10,5 miliona złotych z programu Polski Ład.

– Zdecydowaliśmy się ogłosić przetarg na środkowy odcinek starodroża, czyli od ulicy Kolonia Robotnicza pod górkę do skrętu w kierunku Wymysłowa, ponieważ jest w najgorszym stanie. Tam jest potężny przepust, który wymaga pilnego remontu. Natomiast będziemy aplikować w maju lub czerwcu o kolejne środki na remont od ulicy Sosnowej do Kolonii Robotniczej – wyjaśnia starosta.

Pierwszy etap remontu obejmie przebudowę jezdni ze skrzyżowaniem, zjazdami i zatokami autobusowymi, wybudowanie chodnika i ścieżki rowerowej, wykonanie kanalizacji deszczowej i przebudowę przepustów. Starosta Marzena Dębniak chciałaby podpisać umowę z wykonawcą jak najszybciej, aby roboty mogły rozpocząć się w maju. Firma będzie miała na ich wykonanie 9 miesięcy.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia