Miasto przymierza się do zakończenia akcji Zima

Mamy już kalendarzową i astronomiczną wiosnę, jednak samorząd Ostrowca nie kończy jeszcze akcji Zima. – Przyglądamy się prognozom pogody – mówi Piotr Mazik, naczelnik Wydziału Ekologii i Infrastruktury Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Najbliższe dni pozwolą nam już podjąć decyzję z oparciu o prognozy pogody. Sądzę, że na początku kwietnia możliwe będzie zakończenie akcji Zima, wtedy miasto mogłoby zostać uprzątnięte z piachu do około 20 kwietnia – ocenia.

Tegoroczna zadanie zimowego utrzymania dróg gminnych oraz – na podstawie umowy ze starostwem także dróg powiatowych w granicach Ostrowca – będzie o około 20 procent droższe niż przed rokiem, mimo, że liczba czynnych akcji służb była podobna. Od 2 grudnia na drogach gminnych pierwszego stopnia utrzymania i powiatowych było ich 48. Do tego należy doliczyć odśnieżanie dróg drugiej kategorii, akcje patrolowe i gotowość do pracy, za którą także się płaci. Razem daje to blisko 1 milion 200 tysięcy złotych. – W góry poszły ceny materiałów, jak sól, piach, droższe jest paliwo i koszty osobowe – tłumaczy naczelnik Mazik.

W kończącym się sezonie konsorcjum MPRD i Remondis, które realizowały zamówienie, zużyły 1200 ton mieszkanki soli i piachu. Na zamiatanie ulic po zimie będą mięli 20 dni.

/mag/

Ważne wydarzenia