Francuski dzień w 'Staszicu”

Dzień Frankofonii po raz drugi organizuje dziś Liceum Ogólnokształcące nr I imienia Stanisława Staszica. Dyrekcja przygotowała dla uczniów koncert piosenki francuskiej, a młodzież akademię, do udziału w której zaprosili młodszych kolegów ze szkół podstawowych.

– Uczniowie naszej szkoły, mając duży wybór drugiego języka obcego do nauki, wybierają często język francuski. Około 1/5 uczniów naszej szkoły uczy się języka francuskiego. Nasza szkoła ma też certyfikat Resa Instytutu Francuskiego w Polsce i Ambasady Francuskiej i dlatego angażujemy się w popularyzowanie tego języka – mówi Dorota Waliszczak, dyrektorka 'Staszica’.

O kulturze francuskiej, niuansach językowych opowiadał uczniom Francois Martineau. Mieszkający na stałe w Polsce muzyk, znany z telewizyjnego show 'Mam Talent’, wykonał polskie i francuskie piosenki, akompaniując sobie na gitarze. Przyznawał, że łatwiej mu śpiewać w języku ojczystym, ale twierdził, że język polski też mu się podoba. – Brzmienie języka polskiego jest ładne. Słyszę te wszystkie szelesty, szumy, jak szumy rzeki i to mi się podoba – mówi. Do kraju nad Wisłą, jak dodaje, trafił wiele lat temu przez przypadek. – Wiedziałem, że mam zdolności językowe i wymyśliłem sobie, że wyjadę do innego kraju i nauczę się tam języka, żeby pracować jako tłumacz. Taki sposób na życie sobie wymyśliłem. Wziąłem więc mapę i na ślepo wybrałem punkt. Padło na Polskę – opowiada.

Zdolności językowe i przede wszystkim słabość do języka francuskiego ma w I LO wielu uczniów – miedzy innymi Martyna Cieśla i Julia Jarzębak. Spotkanie z Francois bardzo im się podobało. – Język francuski pokochałam już w dzieciństwie, całą kulturę i tę niezwykłą otoczkę wokół tego języka. On jest taki melodyjny – mówi Martyna. – Na początku chciałam się uczyć języka hiszpańskiego, ale gdy usłyszałam, jak po francusku śpiewa Martyna, to uznałam, że chcę się nauczyć właśnie tego języka. To jest piękny język – ocenia Julia.

Przekonać uczniów szkół podstawowych do nauki w przyszłości języka francuskiego i 'Staszica’, jako szkoły ponadpodstawowej miła druga część obchodów Dnia Frankofonii. – Ta druga część naszych obchodów przebiega pod hasłem „Młodzi i utalentowani”. Uczniowie zatańczą do muzyki francuskiej, będą piosenki francuskie, zabawy, recytacja wierszy – zapowiadała Karina Kateusz-Dominik, nauczycielka języka francuskiego w 'Staszicu’.

/mag/

Ważne wydarzenia