– Jestem niewinny. Film jest zmanipulowany i wybiórczy – prezydent Ostrowca o publikacji CBA materiałów z prowadzonego śledztwa

– Jestem niewinny. Kluczowe znaczenie ma polityczne tło sprawy, rzekome zdarzenie sprzed wielu lat ponownie wybucha przed wyborami. Ostatnio, przez lata, prowadzone przeciwko mnie postępowanie zakończyło się trzema wyrokami stwierdzającymi niewinność. Jestem przekonany, że czeka mnie ta sama droga, w której prawda zwycięży – brzmi oświadczenie prezydenta Jarosława Górczyńskiego po tym, jak zarzuty korupcyjne postawił mu śląski oddział Prokuratury Krajowej.
Prezydent Górczyński skomentował także film opublikowany przez CBA na ich stronie internetowej, na którym widać, jak przyjmuje kopertę od mężczyzny z zamazaną sylwetką i chowa ją do wewnętrznej kieszeni marynarki. Głosu nie słychać, są napisy. Jeden z nich brzmi 'Za działkę’.
– Odnosząc się do opublikowanego materiału wideo oświadczam, że jest on zmanipulowany i wybiórczy. Udowodnię to przed niezawisłym sądem – oświadcza prezydent Górczyński. Dziękuje za wsparcie, a mieszkańców miasta prosi o zaufanie.
Przypomnijmy, że prokuratura postawiła prezydentowi Górczyńskiemu 5 zarzutów korupcyjnych, dotyczących przyjęcia łapówek w kwocie 40 tys. zł.

– Wobec pojawiających się w przestrzeni medialnej spekulacji dotyczących motywów działania w tej sprawie prokuratury i funkcjonariuszy CBA, prokurator prowadzący śledztwo wyraził zgodę na publikację zabezpieczonego materiału filmowego. Materiał ten publikujemy bez szerszego komentarza – mówi Robert Sosik z Zespołu Prasowego CBA.

– Jest to, co do zasady, jedna sprawa i sprzed kilku lat. Zarzuty dotyczą okresu daleko przeszłego, jeszcze tego, w którym toczyło się postępowanie przeciwko panu prezydentowi, wytoczone przez Prokuraturę Rejonową w Skarżysku-Kamiennej. O szczegółach na tym etapie mówić nie można. Tym bardziej, że jest to wykorzystywane, jeśli chodzi o media. To tło polityczne tej sprawy też, niestety, rzutuje na jej przebieg. My od samego początku podkreślamy aspekt polityczny, to tło zakończonej sprawy, gdzie ewidentnie bezpodstawne oskarżenia zakończyły się wyrokiem niezawisłego sądu o niewinności pana prezydenta – mówiła Radiu Ostrowiec mecenas Beata Woch, obrończyni prezydenta Ostrowca.
Ona także odniosła się do publikacji filmu przez CBA. Czytamy w nim (…) jako obrońca zobowiązana jestem do poszanowania tajemnicy prowadzonego postępowania i zawsze zgodnie z tą zasadą postępuję. Z tego względu niedopuszczalna jest w mojej ocenie wybiórcza ocena fragmentarycznych, niezweryfikowanych jeszcze materiałów wykorzystanych w publikacji.
Miejscem oceny i weryfikacji materiału dowodowego powinien być zawsze niezawisły Sąd – oświadcza mecenas Woch. I po raz kolejny przypomina, że w poprzedniej sprawie przeciwko prezydentowi Górczyńskiemu także przesądzano o jego winie, podczas gdy ostatecznie został on prawomocnie uniewinniony.
Wczoraj Sąd Rejonowy Katowice – Wschód nie zgodził się na zastosowanie trzymiesięcznego aresztu dla prezydenta Ostrowca, o co wnioskowała prokuratura. Ta zapowiedziała, że po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia zaskarży to postanowienie.

/joge/

Ważne wydarzenia