Artyści zyskali nowy mecenat. Opiekę nad najzdolniejszymi roztoczy Fundacja Ronikier Art

W miniony piątek w nowo powstałym klubie Kameleon w Ostrowcu Świętokrzyskim swoją działalność zainaugurowała Fundacja Ronikier Art. Powołał ją do życia grupa przyjaciół i pasjonatów sztuki współczesnej: Marcin Wiśniewski, ukraińska malarka Alla Preobrazhenska-Ronikier oraz były wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Piotr Dasios.

– Kochamy malarstwo i zdecydowaliśmy, że jest potrzeba pokazania twórczości Alli Polsce, a z drugiej strony, poprzez jej uznanie, jej nazwisko promować młodych malarzy, szczególnie tych z regionu – zapowiada Piotr Dasios.

Alla Ronikier to ukraińska malarka, ceniona na świecie, która na koncie ma wystawy w najważniejszych galeriach świata, na przykład w paryskim Luwrze. Uciekając przed wojną schronienie znalazła w Ostrowcu. – To jest naprawdę świetna malarka, bardzo, bardzo dobra, która sprzedaje swoje prace na całym świecie i to w bardzo dobrych cenach – mówi Jolanta Chwałek, wieloletnia, była już dyrektorka ostrowieckiego BWA, której doświadczenie i kontakty mają pomóc zrealizować cele fundacji, czyli promować zdolnych artystów. – Zaczynamy od Alli i zamierzamy dbać o wysoki poziom promowanej twórczości – zapewnia i wyjaśnia, że wspieranym artystom organizować będą wystawy, spotkania autorskie i recenzje znawców sztuki. – Bez dużych nazwisk, bez recenzji my w Polsce nie ruszymy. Musimy pokazać, że to co chcemy promować jest dobrą sztuką, żeby mogła ona zostać zauważona – dodaje.

Fundacja swoją siedzibę będzie miało w Ostrowcu i tu realizowanych będzie wiele przedsięwzięć, takich jak spotkanie z twórczoścKameleon

ią Alli Ronikier w miniony piątek w klubie Kameleon, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Artystka pokazała swoje prace z cyklu 'Ukraina’ i 'Perfumy’. – Są różne perfumy, delikatne, intensywne, odważne i subtelne i takie są też kobiety i moje prace z tego cyklu – opowiada. Podkreśla, że rynek sztuki jest trudny i pomoc, zwłaszcza młodym twórcom jest potrzebna – Młodzi są naszą przyszłością – mówi.

/mag/

Ważne wydarzenia