110 lat liceum imienia Joachima Chreptowicza. To jedyna taka szkoła w Polsce

Fot. Anna Śledzińska

Liceum Ogólnokształcące numer II imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu rozpoczęło w piątek, 3 marca obchody 110. rocznicy powstania szkoły. Był to jednocześnie, obchodzony co roku, Dzień Patrona. Ostrowieckie liceum jest jedyną szkołą w Polsce noszącą imię jednego z reformatorów polskiej oświaty.

Program przedstawiający w skrócie 110- letnią historię najpierw gimnazjum, a potem liceum imienia Joachima Chreptowicza, przygotowała klasa III b. W opowiedzianej z humorem o polotem historii pojawił się sam patron szkoły, były prezentacje talentów, jakie mają uczniowie „Chreptusa”, ale też pokazano przywiązanie do szkoły i dumę z jej osiągnięć.

Jednym z elementów obchodów było podpisanie umowy z wydziałem prawa kanonicznego i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o współpracy w ramach klasy o profilu prawniczo – medialnym.

– Będziemy działali w tak zwanej 'akademii prawa”. Nasi uczniowie otrzymają indeksy i będą tak jak studenci uczestniczyli w wykładach, a jeśli będzie to możliwe, wykładowcy przyjadą do nas. Młodzież ma możliwość zdobywania zaliczeń, uczestnictwa w konkursach i dniach otwartych – mówi Małgorzata Górecka – Smolińska, dyrektor „Chreptowicza”.

Wszystkie większe inicjatywy w tym roku w szkole będą podporządkowane jubileuszowi. Zaplanowano zagraniczne wycieczki do krajów anglojęzycznych. W szkolnym ogrodzie od tego roku sygnowane przez siebie ławki stawiać będą kończący ten etap edukacji maturzyści.

Szkolne Koło Wolontariatu przygotowuje natomiast drugą edycją „Chreptusowych Bajeczek”. Tym razem będzie to książeczka z autorskimi bajkami uczniów, która w czerwcu trafi do ostrowieckich przedszkoli, ale też na oddziały onkologii dziecięcej. Na wrzesień planowany jest, także związany z jubileuszem, zjazd absolwentów.

Podczas piątkowej uroczystości padło wiele ciepłych słów, wyrazów uznania i dumy ze szkoły o tak bogatych tradycjach i historii.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia