Kredyt hipoteczny 0 procent na pierwsze mieszkanie po wygranych wyborach . To deklaracja Donalda Tuska

Kredyt hipoteczny bez oprocentowania na pierwsze mieszkanie – taką deklarację wyborczą złożył Polakom Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej podczas spotkania z mieszkańcami w Pabianicach. Program dotyczyć ma Polaków do 45 roku życia, którzy nie posiadają własnego lokum.

– Dzisiaj stoimy przed ogromnym wyzwaniem demograficznym. Jest najmniej urodzeń od czasu II wojny światowej, a młodzi ludzie wskazują, że jedną z głównych przyczyn, z powodu których nie decydują się na dziecko jest właśnie brak własnego dachu nad głową. Jest to więc nasze wielkie wyzwanie i zobowiązanie, ale też Polaków prawo zagwarantowane w Konstytucji – mówiła na antenie Radia Ostrowiec posłanka Marzena Okła – Drewnowicz. I wbijała szpilę rządowi PiS.
– Platforma Obywatelska jest tu bardzo wiarygodna, bo podczas rządów koalicji PO – PSL ponad 220 tysięcy ludzi skorzystało z wdrożonego przez nas programu „Mieszkanie dla młodych”. Ale PiS jak wygrał wybory ten dobry projekt zlikwidował. W 2016 roku szumnie zapowiedział, że przygotuje własny, lepszy „Mieszkanie plus”. Premier Mateusz Morawiecki publicznie, wielokrotnie obiecywał, że do 2019 roku powstanie 100 tysięcy mieszkań dla młodych ludzi. I co?. Mamy rok 2023, a w ramach swojego programu PiS-u zbudował tylko 18 tysięcy mieszkań – przypominałą posłanka Okła – Drewnowicz.
Program Platformy Obywatelskiej zakłada, że kredytobiorca spłacać będzie tylko kapitał, a odsetki od kredytu będą refinansowane bankom przez rząd. Jak policzyli eksperci Platformy, w pierwszym roku działania kosztować on będzie budżet państwa 4 miliardy złotych.
Odsetki ma płacić bankom państwowy Bank Gospodarki Krajowej, a środki na ten cel pochodzić mają z różnych źródeł. Jak zaznaczała posłanka Okła – Drewnowicz, pozyskają je poprzez szereg zmian w funkcjonowaniu rządowych instytucji, likwidacji wielu funduszy, które służą PiS-owi do wyprowadzania pieniędzy poza kontrolę budżetu oraz zmian w spółkach Skarbu Państwa.
– Na przykład Orlenu. Zamiast płacić za utrzymywanie kilkudziesięciu gazet lepiej te pieniądze przeznaczyć na to, co ludziom jest najbardziej potrzebne do życia, czyli na własne mieszkanie. Dzisiaj same zyski Orlenu w IV kwartale ubiegłego roku to ponad 16 miliardów złotych. Tak więc chyba stać nas, żeby część przeznaczyć na finansowanie programu mieszkaniowego, bo to jest interes nas wszystkich – wskazuje świętokrzyska posłanka. Pytana, co uzasadnia granicę 45 lat życia posłanka Okła – Drewnowicz tłumaczyła, że… realia współczesnego życia.
– Czasy się naprawdę zmieniły. Dzisiaj nawet decyzja o posiadaniu dzieci wiekowo bardzo się przesunęła. Dzisiaj pierwsze dziecko kobiety, czy rodziny planują rodzić w wieku 30 lat i więcej. Kiedyś to było nie do pomyślenia. To samo dotyczy naszego programu dofinansowania procedury zapłodnienia in vitro dla par, które pragną mieć dzieci, a mają problemy z płodnością. Tu granica wieku także jest wysoko przesunięta. I to, co jeszcze jest ważne, że program mieszkaniowy „Kredyt 0 procent” jest jednym z projektów całej polityki prorodzinnej, którą chcemy wdrożyć w Polsce – podkreślałą posłanka Platformy Obywatelskiej.
A Donald Tusk zapowiedział również, że chcą, by kredyt 0 procent dotyczył także remontu pierwszego mieszkania. To, według PO, ma także wesprzeć branżę budowlaną, która znajduje się w zapaści. Kolejną deklaracją wyborczą Platformy jest dopłata rodzinom 600 zł do wynajmu mieszkania.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia