Pakt senacki podpisany. Teraz opozycja przymierza kandydatów

Fot. FB Platforma Obywatelska

Pakt senacki partii opozycyjnych podpisany. Cztery ugrupowania zobowiązują się w nim do wystawienia jednego, wspólnego kandydata do Senatu. To Platforma Obywatelska, Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Lewica oraz piąte – stowarzyszenie samorządowców 'Tak! Dla Polski’.

Piotr Dasios,członek świętokrzyskiego zarządu Polska 2050 zaznacza, że porozumienie nie mówi o tym, jak zostaną podzielone okręgi. Decyzje o tym zapadną w ciągu dwóch, trzech miesięcy.
– Ma być, oczywiście w wyniku wewnętrznych badań i sondaży, zawarte takie dokładne porozumienie co do rozkładu ilości okręgów dla poszczególnych partii – mówi.
Wiadomo, że wstępnie 53 miejsca otrzyma Platforma Obywatelska, 10 – Polska 2050, 7 – Nowa Lewica, a 6 miejsc PSL. To okręgi, gdzie największe szanse mają kandydaci opozycji. Do rozdzielenia zostaną jeszcze okręgi, gdzie szanse na mandat są podobne jak PiS-u oraz te, gdzie według obecnych sondaży zdecydowanie wygrywa PiS.
Dasios nie zaprzecza, że w przypadku świętokrzyskiego północ regionu otrzyma PO, Kielce i powiat kielecki – Lewica, a południe PSL.
Ale problemem dla paktu opozycji może być zapowiedź prezydenta Starachowic Marka Materka, który nie wyklucza wystawienia własnych kandydatów do Senatu. W okręgu nr 82, w którym znajduje się Ostrowiec w ubiegłym roku zaprezentował już Dariusza Lorantego.
– To będą, niestety, ruchy wspierające partie Zjednoczonej Prawicy. Jeżeli startuje z deklaracjami, że to dla dobra Polski, opowiada się po stronie przestrzegania praworządności, uczciwości w życiu publicznym i po stronie Konstytucji to musi mieć świadomość, że rozbija jedność, która chce zmiany władzy i, oczywiście, zmniejsza szanse opozycji na zdobycie większości mandatów w Senacie – ocenia Piotr Dasios.
Pokazały to poprzednie wybory w 2019 roku. Zakładając, że głosy oddane na związanego z prawicą Dariusza Lorantego padłyby na Marzenę Dębniak, kandydatkę opozycji to ona miałaby mandat senatora, a nie Jarosław Rusiecki z PiS.
Opozycja szacuje, że w nadchodzących wyborach na 100 miejsc w Senacie ma szanse na 65 mandatów.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia