Już także młodzi padają ofiarą cyberprzestępców. Przed oszustwem można się ustrzec

fot. pixabay

Spada liczba oszustw na wnuczka, policjanta, a przybywa prób wyłudzenia pieniędzy przy użyciu kodów BLIK i różnych aplikacji, w tym sprzedażowych. Coraz częściej ofiarami cyberprzestępców padają osoby młode.

– W Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim od początku roku zarejestrowaliśmy i wszczęto cztery postępowania dotyczące oszustw na wnuczka, na policjanta czy pracownika banku. Jeżeli chodzi o przestępstwa związane z wyłudzeniami kodów BLIK i podczas zakupów w internecie, to mamy ich już osiem i ofiarami tych oszustw padają już często osoby młode – mówi Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wczoraj, jak wymienia, zgłosiła się do nich 30-letnia mieszkanka miasta, która na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży smartwacha. Straciła czujność i blisko 10 tysięcy złotych, po tym, jak za pomocą komunikatora skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem urządzenia. – Po uzgodnieniu warunków sprzedaży następnego dnia 30-latka na prośbę zainteresowanego klienta przesłała mu swój adres e-mali. Kolejno otrzymała wiadomość z linkiem i zakładką o treści „potwierdź płatność”. Sprzedająca, nic nie podejrzewając, kliknęła na podany link, a następnie otworzyła kolejno zakładki „twój produkt został zakupiony” i „otrzymanie płatności” – opowiada Ewelina Wrzesień.
30-latka wpisała na fałszywej stronie dane do logowania, w tym hasła. Wystarczyła chwila, żeby oszuści wykonali z jej konta 2 przelewy – pierwszy na kwotę 5900 złotych i drugi na 3990 złotych.

Policjanci przypominają o środkach ostrożności, które chronią przed oszustami. Przy kupnie i sprzedaży rzeczy przez internet operacje należy wykonywać wyłącznie przez tę stronę lub aplikację i unikać kontaktów przez komunikatory. W żadnym wypadku nie wolno też otwierać linków nadsyłanych przez obcych.

/mag/

Ważne wydarzenia