Ćmielowska porcelana na wystawie w Pałacu Wielopolskich

Fot. Ktoś tu kręci

W Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, w niedzielę otwarto wystawę „Ćmielowska porcelana. Art déco i nie tylko”.

Na ekspozycję składa się kilkaset eksponatów- zarówno pojedynczych elementów, jak i całych serwisów, pochodzących ze zbiorów ostrowieckiego Muzeum Historyczno – Archeologicznego, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz prywatnych kolekcji.

– Nie ma w tym nic dziwnego, że akurat porcelana, która stanowi trzon zbiorów naszego muzeum i ich istotny element, jest pierwszym tematem spotkania w roku 2023 – mówił podczas wernisażu Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego.

Na wystawie obejrzeć można najsłynniejsze realizacje i formy wytwarzane w Ćmielowie w latach 1920-1945, w tym serwisy „Kaprys”, „Kula”, „Płaski” oraz fason „Bałtyk”, zaprojektowany przez Bogumiła Marciniaka. Króluje styl art deco.

– Zdaje się, że jest on obecny w naszych inspiracjach w stylistyce różnych wyrobów, natomiast sama porcelana jest tym, co towarzyszyło i nadal towarzyszy wielu osobom w ich domach, nie tylko w kuchni, ale też jako dekoracja salonów – dodaje dyrektor.

Wśród eksponatów jest między innymi talerz dekoracyjny z motywem tańca ludowego, wzorowany na obrazach Zofii Stryjeńskiej. Miłośnicy ćmielowskiej porcelany oglądać mogą projekty i efekty pracy jednego z najsłynniejszych projektantów ćmielowskiej porcelany Wincentego Potackiego.

W gablotach wyeksponowano porcelanę różową i wiele ciekawych przedmiotów należących do prywatnych kolekcjonerów. Honorowy patronat nad wystawą ma spółka Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież, a Radio Ostrowiec objęło ją patronatem medialnym.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia