Szymon Hołownia chce rozdziału kościoła od państwa. Układ nazywa patologicznym zrośnięciem

fot. FB/Polska 2050 Świętokrzyskie

Obietnicą rozdziału państwa od kościoła rozpoczął swoją konferencję prasową w Kielcach Szymon Hołownia, szef Polski 2050. Mówił o patologicznym zrośnięciu, a za przykład – obok finansowania przez rząd PiS działalności Tadeusza Rydzyka – podał działki na Świętym Krzyżu, które chcą przejąć ojcowie oblaci.

– To jest chyba jedyna działka w Polsce, która w ciągu tak krótkiego czasu staniała o 2 miliony złotych. Najpierw była prośba kościoła, później bestialstwo prawne, bo tak trzeba sobie powiedzieć wprost, jakim było zabranie ponad 1 ha ziemi z obszaru parku narodowego i przekazanie starostwu, mimo, że nie było żadnych podstaw i zostało zrobione ze złamaniem prawa i interesu publicznego, przyrodniczego, narodowego. Później co robi starostwo? Stosuje 99 procentową bonifikatę i zamiast kilku milionów złotych oblaci mają za nią zapłacić 32 tysiące złotych – przywołuje przykład Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050, który sam jest praktykującym katolikiem, zapowiada, że państwo, jeżeli wygra wybory, nie będzie finansować żadnych wspólnot wyznaniowych. Zapowiada likwidację – korupcjogennego, jak mówi – Funduszu Kościelnego i zastąpienie go dobrowolnymi odpisami podatkowymi. O pozycji kościoła w państwie mówił na konferencji dużo i długo. – Słyszymy i widzimy ile jednostki kościelne, parafie mają z dopłat rolnych – sam powiat kielecki w ciągu ostatnich dwóch lat 2 miliony złotych. Czy to naprawdę jest tak, że polscy rolnicy, polscy przedsiębiorcy produkujący żywność muszą rywalizować z parafiami o dopłaty rolne? Czy to w ogóle stoi koło logiki i tak powinno dziś wyglądać? – pytał retorycznie.

Szymon Hołownia wypomniał Platformie Obywatelskiej puste obietnice dotyczące likwidacji Funduszu Kościelnego. – To trzeba w końcu rozwiązań, bo od 20 lat wszyscy tylko obiecują – zapowiadał. -My, jako Polska 2050 położyliśmy dwa lata temu na stole 12-punktowy konkretny program, który ma doprowadzić do rozdziału kościoła od państwa w sposób, który nie wywoła żadnej wojny religijnej i odbędzie się z poszanowaniem dla wszystkich – mówił.

Temat rozdziału państwa od kościoła zdominował w piątek konferencję Szymona Hołowni w Kielcach. Przypomnę, że zaprezentowani zostali kandydaci w nadchodzących wyborach parlamentarnych do Sejmu. Wśród nich jest były prezydent Ostrowca i szef ugrupowania w powiecie ostrowieckim Piotr Dasios.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia