Wyjazd za granicę koniecznie z kartą EKUZ

W czasie ferii wiele osób wyjeżdża na zimowy wypoczynek za granicę. W związku z tym koniecznie trzeba pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw. EKUZ, która podobnie jak ubezpieczenie w Polsce pozwala na korzystanie z pomocy lekarskiej.

– W razie nagłego zachorowania, jakiejś nagłej niedyspozycji zostanie nam udzielona pomoc na takich samych zasadach z jakich korzystają obywatele kraju, w którym przebywamy. Jeżeli w danym państwie jest obowiązek dopłacenia do kosztów leczenia – tak jest w większości państw Europy – to my też musimy dopłacić do konsultacji lekarskiej, czy pobytu w szpitalu. Jednak zasadnicza różnica jest taka, że lepiej dopłacić 10, czy 20 euro jak się ma kartę EKUZ nić 2 albo 3 tys. euro jeśli jej nie posiadamy – mówi Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.
Karta jest ważna na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz krajów zrzeszonych w EFTA czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinie oraz w Wielkiej Brytanii. Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich, ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej NFZ-etu.
Co ważne, taką preferencyjną pomoc można uzyskać tylko w placówkach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Ubezpieczenie nie obejmuje prywatnych usług medycznych.
Kartę można wyrobić na kilka sposobów. Osobiście w placówce NFZ-etu, gdzie otrzymujemy ja od ręki. W Ostrowcu mieści się ona na osiedlu Słoneczne. – Można to zrobić za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej, czyli ePUAP, czy też najłatwiej za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, no i można pocztą tradycyjną, ale wtedy otrzymanie tej karty znacznie się wydłuża – podkreśla Beata Szczepanek.
Kartę przy wyjeździe za granicę trzeba mieć przy sobie. Wydawana jest na różne okresy, ale najpowszechniejszy dotyczący osób pracujących, czy prowadzących własną działalność obejmuje 3 lata.
Dodam, że karta EKUZ najczęściej nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych. Dlatego przy uprawianiu sportów ekstremalnych, czy wiążących się z dużym ryzykiem lepiej rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.

/joge/

Ważne wydarzenia