Zmiana finansowania pobytu pacjentów w szpitalach

Fot. archiwum

Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia zasady finansowania pobytu pacjentów w szpitalu. Szybsze ma być dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce.

Obecnie szpitale mają płacone za pobyt pacjenta od pierwszego dnia, ale do trzeciego dnia hospitalizacji placówka otrzymuje połowę stawki, a pełna jest wypłacana dopiero od dnia trzeciego. Od lutego zmieniony zostanie mechanizm zapłaty i stawka będzie zwiększana stopniowo.

Zapowiedź zmiany pochwala starosta ostrowiecki Marzena Dębniak. Twierdzi jednak, że 100 procent stawki powinno być płacone już od pierwszego dnia pobytu pacjenta w placówce.

– Medycyna poszła bardzo do przodu, są nowoczesne sposoby terapii, że często są to zabiegi jednego dnia. Trzymanie pacjenta przed kilka dni tylko po to, by ktoś za niego zapłacił, mijało się z celem. Chciałabym tylko, żebyśmy szybciej dochodzili do 100- procentowej płatności za ten pierwszy dzień – mówi Marzena Dębniak. – To oczywiście dodatkowe pieniądze dla szpitala, ale też możliwości właściwego ustawienia leczenia.

Zmiany wejdą w życie w lutym. Za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci około 50 procent pełnej stawki za hospitalizację, w pierwszym dniu będzie to 67 procent, w drugim – 83 procent, a od trzeciego pełne 100 procent.

NFZ wydał specjalne instrukcje już pod koniec 2022 roku. Szpitale mają czas do końca stycznia na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje i dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek.

/sla/

Ważne wydarzenia