Testy combo na grypę, RSV i Covid-19 trafiają do pierwszych przychodni

Od 9 stycznia Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje testy antygenowe combo, które w krótkim czasie wykrywają u pacjenta zakażenie wirusem grypy, koronawirusem lub wirusem RSV, ułatwiając lekarzom dobranie odpowiedniego leczenia. Wszystkie ostrowieckie przychodnie, do których zadzwoniliśmy, testy zamówiły, ale nieliczne, jak Medyk Plus na Rosochach już je mają.

Krzysztof Huszaluk z przychodni Novomed testy zamówił i czeka. -Mamy złożone zamówienie, potwierdzone. Do końca tego tygodnia te testy powinny do nas trafić. Sądzę, że od poniedziałku będziemy je wykonywać, oczywiście nie wszystkim pacjentom, tylko zgodnie z wytycznymi i potrzebą – mówi.

Czekają na testy combo także lekarze z przychodni Medyk przy Alei Jana Pawła II oraz Gomed na Ogrodach. Zapewnienie szybkiej dostawy ma przychodnia 'Rodzina’ na osiedlu Słoneczne. – Te testy będą w naszej przychodni od jutra. Takie mamy zapewnienie dostawcy. Jeżeli będą wskazania, to będziemy je wykonywać – mówi Małgorzata Krysa-Kowal z przychodni 'Rodzina’. Dodaje jednocześnie, że szczyt fali infekcji jest już za nami. Zwłaszcza w przypadku osób dorosłych. – Nowych infekcji mamy u dorosłych już mało. Na trzydziestu pacjentów wczoraj nie było ani jednego nowego przypadku – słyszymy. Wciąż bardzo chorują jednak dzieci. – Dzieci strasznie chorują. W naszej przychodni takich infekcji mamy bardzo dużo – przyznaje doktor Krzysztof Huszaluk.

Sezon grypowy w Polsce trwa zwykle do marca.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia