Tadeusz Szypowski i jego kobiety na obrazach w BWA Ostrowiec. Wystawa robi wrażenie

Od lewej: dyrektor BWA Justyna Łada, Tadeusz Szypowski, Wiesława Szypowska, prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak Fot. Anna Śledzińska

Nowa aranżacja sal i nowe oświetlenie powitało uczestników niedzielnego wernisażu prac Tadeusza Szypowskiego zatytułowanego „Wokół kobiety”. A było ich wyjątkowo wielu, miłośnicy twórczości nestora ostrowieckiego środowiska artystycznego szczelnie wypełnili trzy sale Biura Wystaw Artystycznych.

Pod wrażeniem aranżacji obrazów i rysunków wykonanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat był sam bohater wieczoru.

– Bardzo dziękuję pani dyrektor Justynie Ładzie i wszystkim pracownikom za taką aranżację. Jest naprawdę wyjątkowa, nawet mnie samemu obrazy zaczęły się podobać – żartował Tadeusz Szypowski.

Jego twórczość na przestrzeni lat podsumował Marian Rumin, kielecki krytyk i historyk sztuki. Podkreślał, że to ciągłe poszukiwania i odkrywanie, a kobiety na portretach i aktach Tadeusza Szypowskiego są piękne, jednocześnie delikatne i silne.

– Pan Tadeusz ma swoją oazę, pracownię na ostatnim piętrze wieżowca, gdzie tworzy zazwyczaj w samotności. Efektem są obrazy ukazujące jego mocowanie się z tym co go zachwycało, co go wzruszało, co niepokoiło i zaskakiwało, ale i to co chciał upublicznić oraz pokazać tym nietypowym sposobem, jakim jest obraz – mówił Marian Rumin.

Prace podzielone zostały na kilka części, największe wrażenie zrobiła sala środkowa, gdzie najnowsze obrazy Szypowskiego zostały wyeksponowane na czarnych ścianach i specjalnie doświetlone.

– Naszym celem było stworzenie prawdziwej świątyni obrazów Tadeusza Szypowskiego i mam nadzieję, że to się udało. Część obrazów wymagała konserwacji, nowego przygotowania, aranżacji i ekspozycji – mówiła Justyna Łada, dyrektor BWA Ostrowiec. – Aby twórczość Tadeusza Szypowskiego wybrzmiała tak jak chcemy. Żebyśmy mogli zagłębić się w sedno prezentowanych obrazów.

Artyście podczas wernisażu towarzyszyła żona Wiesława, Małżonkowie niedawno obchodzili 62. rocznicę ślubu, odebrali gratulacje także z tej okazji od starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak, prezydenta Ostrowca Jarosława Górczyńskiego i bardzo licznie zgromadzonych gości, którzy odśpiewali im także „Sto lat”.

Pierwszy w tym roku wernisaż w ostrowieckiej galerii sztuki wzbogacił noworoczny koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej. Wystawa prac Tadeusza Szypowskiego będzie czynna do 17 lutego. 

/sla/

Ważne wydarzenia