Jak żywić dzieci? Nauczyciele z Ostrowca nauczą się tego od specjalistów

Fot. Anna Śledzińska

Dyrektorzy szkół podstawowych z Ostrowca Świętokrzyskiego, podpisali we wtorek, 13 grudnia porozumienie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Dotyczy programu kształtowania prawidłowych postaw żywieniowych, zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży.

– My jako szkoła promująca zdrowie, posiadająca certyfikat Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, czujemy się absolutnie na miejscu w tym programie – mówi Marta Dobrowolska – Wesołowska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5. – Będziemy kontynuować nasze działania, mające przede wszystkim na celu prawidłowa edukację żywieniową. Mamy nadzieję, że dzięki temu porozumieniu dostaniemy bardzo profesjonalne wsparcie właśnie po to by uświadamiać naszych uczniów i ich rodziców, jak należy żywić się, aby być zdrowym i sprawnym.

Warszawską uczelnię na konferencji w Ostrowcu reprezentowała profesor Krystyna Gutkowska, dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka. To właśnie SGGW odpowiadać będzie za wdrożenie programu w szkołach i materiały edukacyjne dla nauczycieli.

Jedną z panelistek była ostrowiecka lekarz pediatra Magdalena Klimas. Mówiła o chorobach cywilizacyjnych i związanych z nimi wyzwaniami dla współczesnej pediatrii, opierając się na własnych doświadczeniach.

– Niestety problem otyłości rośnie, zgłasza się do nas coraz więcej dzieci, a właściwie my te problemy wychwytujemy, bo nieliczni rodzice zgłaszają, że ich to niepokoi – mówi Magdalena Klimas.

Dodaje, że problem otyłości dotyka coraz większej grupy najmłodszych.

– Często nie tylko dziecko jest otyłe, ale i cała rodzina. Wtedy jest trochę łatwiej wytłumaczyć, że należy wprowadzić zmianę codziennych nawyków żywieniowych i to wszystkim. Gorzej jeśli jest tylko jedno dziecko z tym problemem. Często wiąże się to z wychowywaniem i dokarmianiem przez kilka osób – zauważa Magdalena Klimas.

Program ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego pilotażowo realizowany już był w szkole podstawowej numer 4, teraz obejmie wszystkie placówki w Ostrowcu.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia