Kampania przeciwko przemocy wobec kobiet w Ostrowcu. Panowie przypinali białe wstążeczki

Fot. Anna Śledzińska

Kampania Biała Wstążka, symbolizująca walkę z przemocą wobec kobiet, rozpoczęła się kilka dni temu w Ostrowcu.

Jak co roku prowadzi ją Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, którego członkowie w sobotę i niedzielę informowali mieszkańców o idei przedsięwzięcia.

– Rozpoczęła się międzynarodowa kampania Białej Wstążki. Mężczyźni na znak solidarności wsparcia przypinają sobie białe wstążeczki. My jak Zespół zorganizowaliśmy happening, podczas którego rozdawaliśmy te wstążki, a paniom ulotki –

mówi Agnieszka Piotrowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Białą wstążkę przypinali panowie, którym nierzadko towarzyszyły żony i partnerki. Zapytani nie mieli wątpliwości co do konieczności nagłaśniania takich akcji. Tak jak pan Robert i pani Dorota.

– Oczywiście, że takie akcje są potrzebne. Kobiety są najważniejsze, bez nich nie ma życia – mówi pan Robert. – Białą wstążkę będę nosił z dumą, przez cały tydzień.

– Tak jest nie tylko dziś, ale przez cały rok, całe życie – wtórowała mu pani Dorota. – U nas tak jest, nie wyobrażam sobie niczego innego.

W happening w Galerii Ostrowiec i na Targowisku Miejskim włączyli się wolontariusze, ale też mundurowi.

– Mamy z tym do czynienia codziennie, stąd nasza obecność.

mówi młodszy aspirant Jacek Orzechowski z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu. – Wolimy zapobiegać niż interweniować, jak już dojdzie do tej przemocy.

Kampania Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć trwa 16 dni. Zagości też w ostrowieckich urzędach i instytucjach.

/sla/

Ważne wydarzenia